Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Exercicie na lodi

Pondělí, 17.8.2020
Polsko. Jezuitský exerciční projekt Život na vlně spojuje touhu po modlitbě a rozjímání a radost z plavby. Je určen převážně pro mladé. Účastníci plavby meditují Boží slovo, jsou přítomni mši svaté a sdílejí své zkušenosti.


V rámci přípravy na další kurz, který proběhne v Polsku ve dnech 31. srpna až 9. září, popsal Rafał Bulowski SJ zkušenosti, které již z takových kurzů udělal.

„Deset dní dobrodružství při plavbě v Polsku - proč nemyslet na setkání s Bohem v těchto kategoriích? Ten, který je Pánem všech věcí, se rád nechává nacházet i mimo typický prostor kostela. Jezuité proměnili tuto myšlenku ve skutek a několik let nás zvali na dobrodružství na vlnách.

Život na vlně je oficiální název projektu, který se zrodil z kombinace dvou vášní: pro modlitbu a rozjímání a pro plavbu. Začátky projektu byly rozpačité; jezuité si uvědomili, že radost z plavby na jachtě lze sdílet. A tak již několik let posádka navazuje přátelství na vodách Mazury, Štětínského zálivu nebo Greifswaldu. Tento rok vás zveme do Mazur! Výletní posádka se skládá vždy z asi tuctu lidí, kteří obvykle plují na dvou jachtách.

Telefon, e-mail, Facebook, novinky - pro mnohé z účastníků jsou to důležité prvky každodenního života. Tak důležité, že jich někdy můžete mít dost. Někdy lidé začnou snít o tom, že naskočí do skleněné koule, kde mohou strávit nějaký čas sami. Chvíle, kdy poprvé přijedete na přístaviště, poté co dorazíte do přístavu, a zaujmete místo na jachtě, vám určitě pomůže distancovat se od toho, s čím přicházíte. Novost zážitku, lodi a emocí je natolik pohlcující, že se člověk rychle osvobodí od myšlenek na opožděné zkoušky nebo profesní problémy. Tím začíná proces vstupu do ticha, kterému každý den přicházíte na chuť.

Když žije na méně než dvaceti metrech čtverečních sedm až osm lidí, kteří sdílejí kuchyň, koupelnu, toaletu nebo momenty odpoledního spánku v podpalubí, je nemožné se neotevřít ostatním. A pokud se tak někdo necítí, ostatní ho rychle povzbudí, aby tak učinil! S nimi sdílí pokoj a ne méně než dvacet čtyři hodin svého času během dne. Hodnota toho, co účastníci během plavby vytvořili, je v posledních dnech a hodinách pociťována nejsilněji. Okamžik odloučení je téměř vždy spojen s pocitem ztráty. A to není přehnané! Po překročení mnoha bariér - intimity, pohodlí, různých temperamentů, ale i momentů stresu, které zažívají společně, se posádka stává živou komunitou. Život na vlnách dává dohromady velmi odlišné lidi, kteří jsou však vždy nakonec spojeni otevřenými srdci a dušemi.

Jsme-li tváří v tvář působení vody, větru, deště, ale také vlastního nitra, plného otázek, pochybností, radosti nebo prázdnoty, vyžaduje to pozornost a pokoru. Kvůli silnému větru nebo poruše je často nutné změnit plány. Během plavby však není nikdy zapomenut základní účel. A navzdory dočasným změnám dojde k uvedení na pravou míru. Kdo tím ve svém každodenním životě neprošel? Překročení je také o střetnutí se se svým strachem. Když je člověk poprvé na lodi zmítané velkými vlnami a jachta se naklání, musí často ovládat své emoce a věřit, že posádka je opravdu v bezpečí. Není náhodou ani myšlenkou básníků, že plavba je metaforou života. Nebo snad naopak?“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe/Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.9.2020 Hele, jsem MIMOřádný
20.9.2020 Večerní studium spirituality na teologické fakultě v Olomouci
13.9.2020 V září začne další kurz duchovního doprovázení
4.8.2020 Eucharistie v časech fyzického odštěpení od Kristova těla
20.7.2020 Jde o život! (Věčný!)Náš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


Živě s Noe: S jezuity


Velehrad si připomene tři důležitá výročí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil