Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Budování nového farního kostela v Rize

Úterý, 25.8.2020
Riga. Historie jezuitů v Lotyšsku sahá až do roku 1580, kdy byli povoláni, aby v zemi čelili reformaci. Později byli vyloučeni a ve dvacátém století pracovali v ilegalitě kvůli sovětským represím. Lotyšská církev dnes zahrnuje celé spektrum křesťanských komunit: luteránské, pravoslavné, katolické, baptistické a další.


Nejnovější historie jezuitů začala teprve před deseti lety, kdy byl jeden litevský jezuita pověřen vytvořením podmínek pro založení komunity v Rize. Tato komunita byla v roce 2014 požehnána a byla svěřena ochraně blahoslaveného Petra Fabera. V současné době v ní pracují tři jezuité: po jednom z Polska, Lotyšska a Litvy.

Účelem založení komunity bylo zpřítomňovat ignaciánskou spiritualitu v Lotyšsku dáváním duchovních cvičení, doprovázením rostoucího lotyšského společenství křesťanského života a zapojením se do ekumenického dialogu s luterány.

V této době je zásadním úkolem komunity vybudovat v blízkosti nový kostel. To je důležité, protože v současnosti se věřící scházejí v pronajaté školní hale a mnoho z nich se nechává slyšet, že by chtěli mít vhodnější místo pro společnou liturgii. Plánována je nová katolická farnost v obci, kde je v současné době pouze jedna další aktivní farnost. Kromě toho se komunita snaží vytvořit duchovní centrum, kde by bylo možné konat konference a různá setkání. Městské úřady však váhají se schválením projektu kvůli opozici některých místních obyvatel v sousedství. Pokud vše půjde podle plánu, projekt se začne uskutečňovat na jaře příštího roku.

Kromě toho diecéze nyní vyjednává s univerzitou v Rize, aby byla vytvořena studentská pastorace, kterou povedou jezuité.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe/Latvia.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.9.2020 Padesát let sociálního apoštolátu ve Spojených státech amerických a Kanadě
24.8.2020 Za mého dětství...
20.8.2020 Financování bezdomovců a migrantů po pandemii
14.8.2020 Fungování sociálních služeb na východě Los Angeles
28.7.2020 Poslání Jezuitské služby uprchlíkům ve Středoafrické republiceNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


Živě s Noe: S jezuity


Velehrad si připomene tři důležitá výročí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil