Články / Aktuality Dnes je 2. 12. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Skladatel Ennio Morricone ve vzpomínkách italského jezuity

Úterý, 1.9.2020
Itálie. Dne 6. července zemřel v Římě ve věku jednadevadesáti let hudební skladatel Ennio Morricone. Vzpomíná na něho P. Claudio Zonta SJ.


Ennio Morricone, narozený 10. listopadu 1928 v Římě, vystudoval na konzervatoři svaté Celície hru na trubku a skladbu, ale také sborovou hudbu a sbormistrovství. Je uznáván jako jeden z největších skladatelů filmové hudby, ale studie o jeho hudební kariéře ukazuje, že se téměř všemi hudebními žánry zabýval s profesionalitou. Složil četné písně, které se staly ikonami šedesátých let. Získal mnoho národních a mezinárodních ocenění. Mezi jeho nejznámější díla patří hudba k filmu režiséra Sergia Leona „Hodný, zlý a ošklivý“ a „Tenkrát na západě“ a režiséra Briana De Palma „Neúplatní“. Pozoruhodná je jeho hudba k filmu „Misie“, která nám dává mimo jiné pochopit, že hudba je schopna překonat nemožnost verbální komunikace s domorodými lidmi; dále hudba k filmu „Bio Ráj“. Morriconova hudba nejen prostupovala a zvýrazňovala působení filmu, ale stávala se autonomní a nezávislou skladbou. Je schopna zasáhnout posluchače přímo do srdce, protože je živá komplexním, a přitom jednoduchým způsobem. To je výsledek hlubokého poznání a studia hudebních struktur v kombinaci s osobními intuicemi a brilancí.

Při příležitosti dvoustého výročí obnovení Tovaryšstva Ježíšova zazněla v římském kostele del Gesù 10. června 2015 „Mše pro papeže Františka“. Její původ vysvětloval Morricone následovně: „Moje žena Maria, s kterou jsem ženatý od roku 1956, mě vždy žádala, abych složil mši. Ale nikdy jsem to neudělal. Ale jednou ráno, když jsem odcházel z domu, potkal jsem P. Daniela Libanoriho, rektora kostela del Gesù, který je co by kamenem dohodil od mého domu v Římě a který často navštěvuji. Jezuita mě požádal o napsání hudby k oslavě dvou set let od obnovení Tovaryšstva Ježíšova. To bylo v roce 2012. Vzal jsem si čas, abych o tom přemýšlel. Mezitím byl zvolen papež František, první jezuitský papež. Rozhodl jsem se to udělat a myslel jsem, že dílo věnuji jemu a také své manželce Marii. Takto vznikla „Mše pro papeže Františka“ k dvoustému výročí obnovení Tovaryšstva. Pro mě to má ještě další hodnotu v tom, že jsem byl vždy mužem víry, vychovaným v katolické rodině, a to vždy poznamenávalo můj život.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.11.2020 Zemřel dlouholetý šéfredaktor Aggiornamenti Sociali P. Bartolomeo Sorge SJ
2.11.2020 Zemřel významný americký slavista P. Gerald Sabo SJ
2.9.2020 Nejvyšší autoritou je víra
21.8.2020 Krátké ohlédnutí za P. Johannem Siebnerem SJ
2.6.2020 Otec Adolfo Nicolás SJNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Život modlitby Národní úmysly Za nenarozené, nechtěné a zneužívané děti – ať na přímluvu sv. Ludmily každého přijímáme s vděčností a úctou k Bohu za dar života.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil