Články / Aktuality Dnes je 24. 10. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Následky výbuchu v Bejrútu

Úterý, 6.10.2020
Bejrút. Téměř dva měsíce po explozi v Bejrútu hovoří P. Garrett Gundlach SJ o různých formách pomoci, kterými se snaží jezuité a jejich spolupracovníci zmírnit její následky.


Dva týdny po výbuchu v Bejrútu, po dni naplněném návštěvami obyvatel, kteří byli otřeseni explozí, se dobrovolníci ze sítě služeb libanonské univerzity vydali na průvod s Nejsvětější svátostí ulicemi města, posetými množstvím trosek. K nim se připojili místní obyvatelé. P. Ronney el Gemayel SJ, který je národním ředitelem této sítě, sdělil myšlenky, které ho vedly: „Kristova přítomnost je tady... uprostřed celé této absurdity.“ Průvod byl zakončen modlitbou v poškozené jezuitské škole, kde zaznělo evangelium o setkání Ježíše se Zacheem.

Zacheus spolu se zástupy lidí z Jericha šel hledat Ježíše, když prošel kolem. Podobně jezuité v Bejrútu spolu se zástupy a mezi nimi hledají Ježíše a rozlišují, jak ho nejlépe následovat.

Od ekonomické krize, jejích výzev k reformě a místních hrozeb pandemie Covid-19 až po tragickou explozi 4. srpna doprovázely jezuitské instituce libanonský lid na každém kroku cesty letošní nouzí, přičemž tvořivě reagovali na každou další obtíž. P. Gemayel nazývá tuto reakci spiritualitou „s otevřenýma očima“. P. Dan Corrou SJ, ředitel Jezuitské služby uprchlíkům pro Blízký východ a severní Afriku, zdůrazňuje potřebu vždy „začít od reality“. Jezuitští spolupracovníci, formovaní ignaciánskou spiritualitou, vidí tuto realitu v konkrétním utrpení, potřebách a touhách svých bližních.

„Měl jsem hlad, a dali jste mi najíst.“ - Od počátku tlaků hospodářské krize katolické centrum mládeže zintenzivnilo svoji činnost, aby vyhovělo místním stravovacím potřebám. Neúnavní dobrovolníci pokračují v přípravě stovek jídel a krabic s jídlem, které se distribuují každý týden. V ostatních čtvrtích Jezuitská služba uprchlíkům a afro-asijské centrum pro migranty nadále poskytují rodinám koše s potravinami - zejména s ohledem na zvláštní zranitelnost migrantů v této době.

„Byl jsem ve vězení, a navštívili jste mě.“ - Kromě hodnocení materiálních potřeb, které provádějí nevládní organizace přímo dům od domu, jsou zde i další potřeby, jak zmiňovali jezuitští dobrovolníci: návštěvy, které dávají postiženým prostor svobodně hovořit o vnitřním vězení traumatu, zuřivosti a smutku. Služby univerzitního kampusu navštívily stovky bytů v postižených oblastech. Každý den začínají formací v aktivním naslouchání a končí reflexí. Jezuitská služba uprchlíkům nedávno kontaktovala odborníky, aby jí pomohli zintenzivnit úsilí a vybudovat struktury, které by přispívaly vytváření dlouhodobějších a udržitelnějších programů pro podporu komunity. Ředitel katolického centra mládeže P. Gabriel Khairallah SJ vyzdvihoval „misijní identitu“ těchto ignaciánských děl, která při absenci státního vedení zintenzivnila svoji činnost, aby shromáždila, formovala a mobilizovala dobrovolníky. „K překonání zoufalství je zapotřebí skutečné práce, odvahy, odolnosti,“ řekl P. Corrou: „Nikdo z nás to nedokáže sám... musíme to zvládnout společně, sdílet to společně a procházet tím společně. Jak postupuje budování a obnova, pokračujeme v tomto duchu: nejen „společně“ ve vznikajících solidárních vazbách, ale „společně“ s Bohem, který již pracuje na ulici.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Lebanon.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.10.2020 Jezuitské školy
14.10.2020 V Indii byl zatčen P. Stan Swamy SJ
2.10.2020 Zkušenosti se službou uprchlíkům
3.9.2020 Padesát let sociálního apoštolátu ve Spojených státech amerických a Kanadě
25.8.2020 Budování nového farního kostela v RizeNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Misijní poslání laiků v církvi
Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích.
Národní úmysl Za misie – ať je na přímluvu sv. Jana Nepomuka Neumanna s nadšením podporujeme, šíříme radost evangelia a pomáháme potřebným.
více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Dominika Collinse

Památka sv. Alfonse Rodrígueze


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil