Články / Dokumenty Dnes je 20. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Dokumenty

         A     A     A

V Indii byl zatčen P. Stan Swamy SJ

Středa, 14.10.2020
Prohlášení Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii Tovaryšstva Ježíšova

Alena Rousová

Indie. Dne 8. října byl zatčen jezuita P. Stan Swamy. Své prohlášení k tomu vydal Sekretariát pro sociální spravedlnost a ekologii. Připojena jsou slova P. Swama, která nahrál v předtuše zákroku proti své osobě.


„Tovaryšstvo Ježíšovo (jezuité), které působí ve více než osmdesáti zemích po celém světě, je hluboce znepokojeno zprávou, že včera (8. října 2020) večer zatkla Národní vyšetřovací agentura (NIA) P. Stana Swamyho SJ, třiaosmdesátiletého jezuitu, který patří do džamšédpurské jezuitské provincie, v jeho bydlišti v Ráňčí, Džárkhand - Indie. Dnes ráno jsme byli informováni, že byl převezen do Bombaje k výslechu ohledně události Elgar Parishad, která předcházela násilí mezi Dálíty a Máráthy v Bhima Koregaon poblíž Pune 31. prosince 2017. NIA ho obviňuje z osobních vztahů se zakázanými extremistickými skupinami maoistů a naxalitů. Stan je posledním ze šestnácti zatčených osob, mezi kterými jsou známí obhájci práv Arun Ferreira a Sudha Bharadwaj, právníci, a Vernon Gonsalvez a Varavara Rao, spisovatelé.

P. Stan, obhájce lidských práv, působil v Bagaichě, jezuitském sociálním centru; posledních patnáct let pracoval především s domorodými komunitami, ve prospěch šíření a ochrany jejich práv zakotvených v indické ústavě. Pokoj P. Stana byl přepaden dvakrát, 28. srpna 2018 a znovu 12. června 2019, a P. Stan byl vyslýchán na více než patnáct hodin po dobu pěti dnů v červenci a srpnu 2020.

Stan se hlásil ke svým závazkům plynoucím z indické ústavy a mírovými prostředky vyjadřoval nesouhlas a zároveň stavěl do otázky každou formu nespravedlnosti ze strany státu a policie vůči zranitelným domorodým komunitám. Vždy měl odvahu říkat pravdu mocným a odhalovat rozsáhlé zneužívání moci prostřednictvím protiteroristických zákonů a zákonů o pobuřování a zabírání půdy bez náležitého konzultačního procesu, jak je požadováno. Pečlivě také dokumentoval a publikoval údaje o nevýslovném utrpení stovek mladých z domorodých kmenů, kteří byli falešně obviněni a uvězněni za výkon svého práva na obranu svých zdrojů.

Kolem 14.00 hodin místního času obdržel P. Stan obžalobu a byl převezen do vězení. Je obviněn podle zákona o protiprávních činnostech z roku 1967, podle kterého je obviněnému odepřena kauce. Dva dny před zatčením P. Stan natočil video, které má být zveřejněno pro případ zatčení.

My jako jezuité, kteří se podílejí na vzdělávacích pracích, péči a obraně práv chudých a zranitelných po celém světě, stojíme solidárně při Stanovi a dalších obráncích lidských práv v Indii a důrazně odsuzujeme zatčení P. Stana Swamyho, požadujeme okamžité propuštění a upuštění od svévolného zatýkání nevinných občanů dodržujících zákony.“

Ve své zprávě P. Stan Swamy mimo jiné říká:

„To, co se děje se mnou, není nic ojedinělého, co potkalo jenom mne. Jedná se o širší proces, který probíhá po celé zemi.
Všichni registrujeme, že významní intelektuálové, právníci, spisovatelé, básníci, aktivisté, studenti, vůdci jsou uvězněni, protože vyjádřili svůj nesouhlas nebo vznesli otázky ohledně vládnoucích sil Indie.
Jsme součástí procesu. Svým způsobem jsem rád, že mohu být součástí tohoto procesu.
Nejsem tichý divák, ale součást hry a jsem připraven zaplatit cenu, ať je to cokoli.“


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.6.2021 Od skautingu k vězeňské službě
10.6.2021 Doprovázení migrantů v době krize
18.5.2021 Služba naslouchání lidem
17.5.2021 Tovaryšstvo Ježíšovo se zasazuje o spravedlnost při rozdělování vakcín
5.5.2021 Kurz psaní pro bezdomovceIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil