Články / Aktuality Dnes je 2. 12. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Možnost ztišení v centru Kolína nad Rýnem

Čtvrtek, 29.10.2020
Kolín nad Rýnem. P. Stephan Kessler SJ popisuje prostor pro ztišení, který je vytvořen v centru Kolína nad Rýnem.


„Nikdy bych nevěřil, že když nebudu nic dělat, budu tak intenzivně vnímat, že podporuji zemi.“ „Byl jsem podrážděný a zároveň fascinovaný skutečností, že zde neexistují téměř žádné pokyny ani rady. Byl jsem volný.“
To jsou některé ohlasy, které zazněly při hodnocení kontemplativních dnů v jezuitském kostele svatého Petra v centru Kolína nad Rýnem. Poslední týden letních prázdnin nabízí tento farní kostel prostor pro meditace, jedná se o dobu pěti dní od 9 do 17 hodin. Prakticky to znamená nic nedělat, na nic si nemyslet, nechat všechno kolem plynout, zapomenout na čas, aby byl člověk plně v přítomnosti.

Paradoxně formulovaná výzva k „Ústraní od města ve městě“ spojuje tucet mužů a žen, kteří hledají ticho v prostoru kostela, jehož duchovní rozměr se utváří již více než tisíc let. Účastníci nejsou nijak definováni. Přijde žena, která má dvě děti a rozhodne se prožít ticho, když díky prázdninám potřebuje čas na rodinu jen večer. Nebo administrativní zaměstnanec, který využije svůj první prázdninový týden, aby si srovnal, co ho v životě čeká. Někteří se chtějí intenzivněji modlit, jiní prozkoumat svůj vztah k církvi tváří v tvář krizi. Všechny spojuje tušení, že každodenní život ve městě s jeho požadavky a termíny má hluboký rozměr, který málokdy přichází ke slovu v hektickém tempu života. Vzdálenost od shonu často pomáhá získat lepší představu o tomto skrytém základu. Ne každý může odejít na jiné místo, nebo dokonce do exercičního domu. Proto jsou nabízeny uvedené dny rozjímání. Jsou zakořeněny v tradici ignaciánských duchovních cvičení „jako snadná cvičení v každodenním životě“. Přímo v srdci Kolína chtějí dát důraz na ústraní v každodenním životě nebo na ulici.

V záměrné vzdálenosti od takzvaného běžného života města s jeho rychlostí jsou tyto dny rozjímání bez telefonu a internetu dobou „pouhé“ existence. Většinou prázdný prostor nabízí místo pro sedm mediačních sezení v úplné tichosti, z nichž každé trvá čtyřicet minut a je následováno dvaceti minutami relaxace při chůzi. V poledne se podává jednoduché jídlo. Zahrnuto je také fyzické cvičení a doprovodná konverzace. Večer jsou účastníci zváni na eucharistickou slavnost.

Tento druh ztišení uprostřed města není únikem před výzvami reality. Být v přítomnosti nám umožňuje intenzivně vnímat realitu, jaká je. V tichu se učíme pozorněji vnímat jak základní melodii svého života, tak hluk města v pozadí. Místo ztišení není na zelené louce, ale nedaleko jedné z nejrušnějších německých ulic s mnoha obchody a na nádvoří u kostela je mobilní poradna pro drogově závislé. Tichá trpělivost v přítomném okamžiku umožňuje dotknout se „svaté země“ a pocítit tajemství Božího jména „Jsem, který jsem zde“.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Germany.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
27.11.2020 Spát – nebo bdít?
6.11.2020 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?
4.11.2020 Infekce, onemocnění a pocit viny: rozlišování v době „polní nemocnice“
19.10.2020 Bez Kříže
19.10.2020 Nově objevit slavení neděle a svátkůNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Život modlitby Národní úmysly Za nenarozené, nechtěné a zneužívané děti – ať na přímluvu sv. Ludmily každého přijímáme s vděčností a úctou k Bohu za dar života.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil