Články / Aktuality Dnes je 27. 7. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Možnost ztišení v centru Kolína nad Rýnem

Čtvrtek, 29.10.2020
Kolín nad Rýnem. P. Stephan Kessler SJ popisuje prostor pro ztišení, který je vytvořen v centru Kolína nad Rýnem.


„Nikdy bych nevěřil, že když nebudu nic dělat, budu tak intenzivně vnímat, že podporuji zemi.“ „Byl jsem podrážděný a zároveň fascinovaný skutečností, že zde neexistují téměř žádné pokyny ani rady. Byl jsem volný.“
To jsou některé ohlasy, které zazněly při hodnocení kontemplativních dnů v jezuitském kostele svatého Petra v centru Kolína nad Rýnem. Poslední týden letních prázdnin nabízí tento farní kostel prostor pro meditace, jedná se o dobu pěti dní od 9 do 17 hodin. Prakticky to znamená nic nedělat, na nic si nemyslet, nechat všechno kolem plynout, zapomenout na čas, aby byl člověk plně v přítomnosti.

Paradoxně formulovaná výzva k „Ústraní od města ve městě“ spojuje tucet mužů a žen, kteří hledají ticho v prostoru kostela, jehož duchovní rozměr se utváří již více než tisíc let. Účastníci nejsou nijak definováni. Přijde žena, která má dvě děti a rozhodne se prožít ticho, když díky prázdninám potřebuje čas na rodinu jen večer. Nebo administrativní zaměstnanec, který využije svůj první prázdninový týden, aby si srovnal, co ho v životě čeká. Někteří se chtějí intenzivněji modlit, jiní prozkoumat svůj vztah k církvi tváří v tvář krizi. Všechny spojuje tušení, že každodenní život ve městě s jeho požadavky a termíny má hluboký rozměr, který málokdy přichází ke slovu v hektickém tempu života. Vzdálenost od shonu často pomáhá získat lepší představu o tomto skrytém základu. Ne každý může odejít na jiné místo, nebo dokonce do exercičního domu. Proto jsou nabízeny uvedené dny rozjímání. Jsou zakořeněny v tradici ignaciánských duchovních cvičení „jako snadná cvičení v každodenním životě“. Přímo v srdci Kolína chtějí dát důraz na ústraní v každodenním životě nebo na ulici.

V záměrné vzdálenosti od takzvaného běžného života města s jeho rychlostí jsou tyto dny rozjímání bez telefonu a internetu dobou „pouhé“ existence. Většinou prázdný prostor nabízí místo pro sedm mediačních sezení v úplné tichosti, z nichž každé trvá čtyřicet minut a je následováno dvaceti minutami relaxace při chůzi. V poledne se podává jednoduché jídlo. Zahrnuto je také fyzické cvičení a doprovodná konverzace. Večer jsou účastníci zváni na eucharistickou slavnost.

Tento druh ztišení uprostřed města není únikem před výzvami reality. Být v přítomnosti nám umožňuje intenzivně vnímat realitu, jaká je. V tichu se učíme pozorněji vnímat jak základní melodii svého života, tak hluk města v pozadí. Místo ztišení není na zelené louce, ale nedaleko jedné z nejrušnějších německých ulic s mnoha obchody a na nádvoří u kostela je mobilní poradna pro drogově závislé. Tichá trpělivost v přítomném okamžiku umožňuje dotknout se „svaté země“ a pocítit tajemství Božího jména „Jsem, který jsem zde“.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Germany.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
30.6.2021 Kurz duchovního doprovázení 2021–2022
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenek
7.6.2021 Umění rozvrhnout čas a zamýšlet se
31.5.2021 Stačí někdy jen málo, abych byl před obrazovkou svobodnějšíIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za přátelství ve společnosti
Modleme se, abychom i v okolnostech sociálního, ekonomického a politického napětí nabyli odvahu a odhodlání vést dialog a nabízet přátelství.
Národní úmysl Děkujeme Bohu za mladé lidi a prosíme, aby obdařil jejich srdce novou milostí a aby dobře rozlišovali podstatné kroky ve svém životě. Modleme se také za organizátory, hosty a samotné účastníky Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové.
více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil