Články / Aktuality Dnes je 2. 12. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel významný americký slavista P. Gerald Sabo SJ

Pondělí, 2.11.2020
Ohio. Dne 24. října náhle zemřel ve věku sedmdesáti pěti let P. Gerald Sabo SJ, profesor slovanských jazyků a literatury na univerzitě Johna Carrolla v Ohiu. Vyučoval slovenskou, ruskou a východoevropskou literaturu čtyři desítky let. Rozloučení s ním se konalo 29. října.


P. Gerald Sabo se narodil 16. června 1945 v Bridgeportu ve státě Connecticut do rodiny slovenských přistěhovalců Jána a Márie Sabových, kteří byli řeckokatolického vyznání.

Ve dvaceti čtyřech letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Teologii vystudoval v Cambridgi a roku 1980 byl vysvěcen na kněze. Doktorát ze slovanských jazyků a literatury získal v New Havenu.

Akademické působení začal ve státě Massachusetts, od roku 1981 vyučoval na univerzitě Johna Carrolla v Ohiu, kde je významný počet slovenského obyvatelstva.

Jednou z jeho hlavních publikací je vydání básnického díla Hugolína Gavloviče „Valaská škola“ s komentářem. V devadesátých letech pravidelně navštěvoval Slovensko, kde upevňoval kontakty s jezuity a slovenskou kulturou. Ve Spojených státech vybudoval rozsáhlý knižní fond slovenské a slavistické literatury.

Před smrtí pracoval na dějinách slovenské literatury čtyřicátých let devatenáctého století, která měla z velké části náboženský charakter.

V oficiálním nekrologu jezuitské provincie čteme o P. Sabovi toto krásné svědectví:

„Miloval vyučování a mnoho studentů si zvolilo jeho kurzy ne tak kvůli samotnému předmětu, jako spíše proto, že je učil on, okouzleni svým profesorem a jeho sarkastickým důvtipem, a přece lehce sledovatelným stylem.“


Zdroj/Foto: Vaticannews.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.11.2020 Zemřel dlouholetý šéfredaktor Aggiornamenti Sociali P. Bartolomeo Sorge SJ
2.9.2020 Nejvyšší autoritou je víra
1.9.2020 Skladatel Ennio Morricone ve vzpomínkách italského jezuity
21.8.2020 Krátké ohlédnutí za P. Johannem Siebnerem SJ
2.6.2020 Otec Adolfo Nicolás SJNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Život modlitby Národní úmysly Za nenarozené, nechtěné a zneužívané děti – ať na přímluvu sv. Ludmily každého přijímáme s vděčností a úctou k Bohu za dar života.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil