Články / Aktuality Dnes je 12. 5. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nový relikviář svatého Petra Kanisia

Čtvrtek, 19.11.2020
Fribourg. Pro katedrálu ve švýcarském Fribourgu bude vytvořen nový relikviář na ostatky tří světců: svatého Mikuláše z Myry, Mikuláše z Flüe a Petra Kanisia SJ.


Ostatky prvních dvou světců jsou v katedrále, ostatky svatého Petra Kanisia budou přeneseny na konci dubna 2021 z kostela při koleji, nesoucí jméno svatého Michaela. Datum je vybráno v den památky svatého Petra Kanisia a v pětistém roce od jeho narození, kdy bude zároveň založena nová středoevropská provincie, ke které bude patřit Německo, Rakousko, Švýcarsko a Litva.

Svatý Petr Kanisius (1521–1597), který se řadí do počátečního období Tovaryšstva Ježíšova, měl na město Fribourg rozhodující vliv. Do Fribourgu přišel v roce 1580, tedy v době protireformace. Narodil se v Nijmegenu v dnešním Nizozemsku, působil jako hlasatel víry ve velké části Evropy, žil v Římě, Ingolstadtu, Vídni a Praze a založil další jezuitskou kolej ve Fribourgu, kde je pohřben. Kolej nese jméno svatého Michaela a existuje dodnes. Na konci života svatého Petra Kanisia bylo těchto kolejí osmnáct.

Katedrální kapitula ve Fribourgu nyní chce vytvořit nový relikviář na ostatky svatého Petra Kanisia v katedrální kapli Božího hrobu. Tím budou spojeny relikvie patrona katedrály a města Mikuláše z Myry, patrona země Mikuláše z Flüe a patrona středoevropské provincie Petra Kanisia.

Ostatky Mikuláše z Myry a Mikuláše z Flüe, které jsou uloženy v pokladnici katedrály, jsou pro věřící přístupné jen příležitostně. Podobně je to s ostatky Petra Kanisia v kostele svatého Michaela. Tím byl inspirován nápad spojit tyto světce k uctívání na jednom místě.

Katedrální kapitula vyhlásila soutěž o vytvoření nového relikviáře těchto tří svatých. Bylo předloženo patnáct projektů ze Švýcarska i zahraničí. Porota vybrala tři z nich pro druhou fázi. Vítězi se stali Marc-Laurent Naef a Frédéric Aeby z Fribourgu.

„Kromě žehnající ruky Mikuláše z Myry a modlící se ruky Mikuláše z Flüe budeme mít píšící ruku Petra Kanisia,“ vysvětluje malíř a sochař Frédéric Aeby. Spolu s architektem Marcem-Laurentem Naefem chce ve zdi kaple Božího hrobu vytvořit tři výklenky. „V tomto prostoru, kterému dominuje impozantní hrobka z roku 1430 a který je osvětlen skrz modrofialové vitráže Alfreda Manessiera, musí být náš zásah diskrétní,“ říká Marc-Laurent Naef.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Switzerland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
10.5.2021 Zahájení Ignaciánského roku se blíží
21.4.2021 Ignácovu jeskyni v Manrese zdobí mozaiky otce Rupnika
6.4.2021 Zájem svatého Ignáce o subsaharskou Afriku
1.4.2021 Zájem svatého Ignáce o Konžské království
29.3.2021 Zájem svatého Ignáce o západní AfrikuNáš tip


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za finanční svět
Modleme se, aby ti, kdo nesou odpovědnost za finance, spolu s vládami usměrňovali finanční oblast a chránili občany před nástrahami s nimi spojenými.
Národní úmysl Děkujeme za mariánská poutní místa a prosíme, aby na nich lidé skrze Pannu Marii snadno nacházeli cestu ke Kristu.
více »

Nejbližší akce

Zahájení Ignaciánského roku


Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Milan Palkovič


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Svátek sv. Jana Nepomuckého

Památka sv. Ondřeje Boboly


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil