Články / Aktuality Dnes je 2. 12. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nový relikviář svatého Petra Kanisia

Čtvrtek, 19.11.2020
Fribourg. Pro katedrálu ve švýcarském Fribourgu bude vytvořen nový relikviář na ostatky tří světců: svatého Mikuláše z Myry, Mikuláše z Flüe a Petra Kanisia SJ.


Ostatky prvních dvou světců jsou v katedrále, ostatky svatého Petra Kanisia budou přeneseny na konci dubna 2021 z kostela při koleji, nesoucí jméno svatého Michaela. Datum je vybráno v den památky svatého Petra Kanisia a v pětistém roce od jeho narození, kdy bude zároveň založena nová středoevropská provincie, ke které bude patřit Německo, Rakousko, Švýcarsko a Litva.

Svatý Petr Kanisius (1521–1597), který se řadí do počátečního období Tovaryšstva Ježíšova, měl na město Fribourg rozhodující vliv. Do Fribourgu přišel v roce 1580, tedy v době protireformace. Narodil se v Nijmegenu v dnešním Nizozemsku, působil jako hlasatel víry ve velké části Evropy, žil v Římě, Ingolstadtu, Vídni a Praze a založil další jezuitskou kolej ve Fribourgu, kde je pohřben. Kolej nese jméno svatého Michaela a existuje dodnes. Na konci života svatého Petra Kanisia bylo těchto kolejí osmnáct.

Katedrální kapitula ve Fribourgu nyní chce vytvořit nový relikviář na ostatky svatého Petra Kanisia v katedrální kapli Božího hrobu. Tím budou spojeny relikvie patrona katedrály a města Mikuláše z Myry, patrona země Mikuláše z Flüe a patrona středoevropské provincie Petra Kanisia.

Ostatky Mikuláše z Myry a Mikuláše z Flüe, které jsou uloženy v pokladnici katedrály, jsou pro věřící přístupné jen příležitostně. Podobně je to s ostatky Petra Kanisia v kostele svatého Michaela. Tím byl inspirován nápad spojit tyto světce k uctívání na jednom místě.

Katedrální kapitula vyhlásila soutěž o vytvoření nového relikviáře těchto tří svatých. Bylo předloženo patnáct projektů ze Švýcarska i zahraničí. Porota vybrala tři z nich pro druhou fázi. Vítězi se stali Marc-Laurent Naef a Frédéric Aeby z Fribourgu.

„Kromě žehnající ruky Mikuláše z Myry a modlící se ruky Mikuláše z Flüe budeme mít píšící ruku Petra Kanisia,“ vysvětluje malíř a sochař Frédéric Aeby. Spolu s architektem Marcem-Laurentem Naefem chce ve zdi kaple Božího hrobu vytvořit tři výklenky. „V tomto prostoru, kterému dominuje impozantní hrobka z roku 1430 a který je osvětlen skrz modrofialové vitráže Alfreda Manessiera, musí být náš zásah diskrétní,“ říká Marc-Laurent Naef.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Switzerland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
18.8.2020 Socha ctihodného P. Martina Středy SJ už stojí na svém místě
13.8.2020 Karnátacká provincie vytvořila kvíz o svatém Ignáci a Tovaryšstvu
21.7.2020 Papež uznal hrdinské ctnosti P. Eusebia Francesca Chiniho SJ
25.2.2020 P. Rutilio Grande bude zapsán mezi blahoslavené
26.11.2019 Dokument o Košických mučednících a rozhovor s P. Józefem Augustynem SJNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Život modlitby Národní úmysly Za nenarozené, nechtěné a zneužívané děti – ať na přímluvu sv. Ludmily každého přijímáme s vděčností a úctou k Bohu za dar života.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil