Články / Aktuality Dnes je 17. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kanonizační proces otce Cruze pokročil

Čtvrtek, 3.12.2020
Lisabon. Lisabonský patriarchát 19. listopadu oznámil, že patriarcha Manuel Clemente stanovil datum závěrečného zasedání v rámci diecézního kanonizačního procesu Božího služebníka Francisca Rodriguese da Cruz SJ na 17. prosinec 2020 v kostele svatého Vincence Fora v Lisabonu.


Kanonizační proces otce Cruze byl zahájen 10. března 1951 a jeho diecézní fáze trvala do 18. září 1965. Následně bylo nutné tento proces doplnit podle požadavků nových norem pro kanonizační procesy. Po vyslechnutí svědků hrdinských ctností Božího služebníka předala 1. října 2019 komise, kterou 11. prosince 2018 jmenoval patriarcha Manuel Clemente, dokumenty a jejich kritickou analýzu.

Po uzavření stávající fáze procesu budou dokumenty předloženy Kongregaci pro svatořečení postulátorem Tovaryšstva Ježíšova P. Pascualem Cebolladou. Následně bude sepsán závěrečný dokument, který shrnuje celý život otce Cruze, jeho životopisné údaje a svědectví o svatosti jeho života.

P. Francisco Rodrigues da Cruz se narodil 29. července 1859 a zemřel 1. října 1948. Do Tovaryšstva Ježíšova byl přijat 2. září 1940 rozhodnutím papeže Pia XII. Dne 3. prosince téhož roku složil poslední sliby. Tento kněz celý život s nasazením pomáhal a utěšoval ty nejzranitelnější, cestoval proto po celé zemi a usiloval o „spásu duší“. Ani zdravotní problémy neomezily jeho ochotu sloužit bližním a neoslabily jeho apoštolát, který je charakteristický tím, že se vydával těm nejchudším.

V dopise zaslaném jezuitům portugalské provincie provinciál P. Miguel Almeida s radostí vítá zprávu o procesu svatořečení a píše: „V době, jako je ta, ve které žijeme, nás život P. Cruze může a má inspirovat. Prohlubování a rozšiřování našich znalostí o jeho životě a činech je důležitým příspěvkem, aby se jeho „svatost“ mohla dotknout většího počtu lidí.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Portugal.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.1.2021 Pětisté výročí narození svatého Petra Kanisia
30.12.2020 Svatý Josef – patron šťastné smrti a přímluvce v době pandemie
19.11.2020 Nový relikviář svatého Petra Kanisia
18.8.2020 Socha ctihodného P. Martina Středy SJ už stojí na svém místě
13.8.2020 Karnátacká provincie vytvořila kvíz o svatém Ignáci a TovaryšstvuNáš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Památka jezuitských mučedníků


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil