Články / Aktuality Dnes je 17. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nový nepálský institut usiluje o lepší vzdělávání

Čtvrtek, 17.12.2020
Nepál. Začátkem prosince vznikl z iniciativy P. Roye Sebastiana SJ a jeho týmu z Nepálského jezuitského sociálního institutu v Káthmándú institut ANIMA. Jedná se o multimediální produkční centrum, jehož jméno je zkratkou anglického názvu „the Adolfo Nicolás Institute of Media Activities“.


P. Roy Sebastian představuje původ a účel institutu následovně:

"Zahajujeme projekt ke zlepšování vzdělávání na dálku; je to určité pokračování toho, co vyvolala nouze po zemětřesení. Institut bude také předchůdcem Fe y Alegria (Víra a radost) v Nepálu. Projekt začal výběrem dvaceti vládních škol, které jsou značně vzdálené a mají velmi špatnou úroveň vzdělávání. Na těchto školách zavedeme vzdělávací centrum, poskytneme jim prostředky a nezbytná připojení pro digitální vzdělávací příslušenství. Připravíme pro ně vysoce kvalitní vzdělávací materiály pro formaci studentů, učitelů a rodičů. To vše bude v nepálském jazyce. Materiály nabídneme školám jako doplněk vládních osnov. Budeme sledovat a školit zaměstnance školy v pokročilé metodice vzdělávání ve venkovském sektoru.

Institut ANIMA bude centrem rozvoje zdrojů, kde se budou zaznamenávat kurzy, zhotovovat vzdělávací materiál a kde bude nastaven živý přenos a výcvikový program, vše s ohledem na zlepšení vzdělávání ve venkovském sektoru. ANIMA tedy začala jako oddělení vývoje zdrojů v Nepálském jezuitském sociálním institutu. Je první svého druhu v nepálské diecézi, takže se již stala centrem komunikačních aktivit i pro celou diecézi. ANIMA je vybavena nezbytným zařízením pro záznam a úpravu zvuku a videa. Má také přenositelnost nástrojů, takže nahrávání lze provádět i na jiných místech než ve studiu.“

P. Sebastian vysvětlil, proč byl projekt pojmenován po bývalém generálu Tovaryšstva Ježíšova. Po ukončení svého čtyřletého působení v komunikační kanceláři na generální kurii, kdy byl generálním představeným P. Nicolás, P. Sebastiana oslovil regionální asistent P. Lisbert D’Souza a řekl, že je zvykem, že otec generál obdarovává ty, kteří sloužili na kurii a vracejí se do své domovské provincie. P. Sebastian se zeptal, jestli by se mohl vzdát osobního daru a místo toho vyprosit pro nepálský region fotoaparáty a základní audiovizuální vybavení. Během dvou dnů kurie na tuto práci vyčlenila finanční obnos.

Velkorysý dar otce Nicoláse byl semenem komunikačního oddělení Nepálského jezuitského sociálního institutu a název ANIMA připomíná právě jeho jméno. Vybudování centra se zpozdilo o čtyři roky, protože P. Roy Sebastian měl za úkol napomáhat různým projektům ke zmírnění následků zemětřesení, ale toto zpoždění umožnilo navýšit fond o další dary, včetně významného příspěvku ze sítě Xavier.

P. Sebastian pojmenoval svoji zkušenost s budováním centra. Nejprve citoval brazilského básníka Paula Coelha, který napsal: „Máte-li velký sen, spolčí se celý vesmír, aby jej splnil.“ P. Sebastian řekl: „V mém životě to platilo mnohokrát, ale s jednou podmínkou: že sen byl pro univerzální dobro, a ne pro sobecké důvody. Jinými slovy, uděláte kroky, a Bůh pročistí cestu, pokud je záležitost podle jeho plánů.“


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
8.1.2021 Irská farnost ubytovala rodinu ze Sýrie
30.12.2020 Nabídka neapolského sociálního střediska
28.12.2020 Mezinárodní den migrantů
15.12.2020 Literární soutěž o imigraci
14.12.2020 P. Xavier Jeyaraj SJ o lidských právechNáš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Památka jezuitských mučedníků


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil