Články / Aktuality Dnes je 17. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Vánoční mučedník P. Stanisław Michalski SJ

Čtvrtek, 7.1.2021
Bělorusko. O Vánocích uplynulo sedmdesát let od mučednické smrti jezuity polského původu P. Stanisława Michalskeho.


Příběh mučednictví polského jezuity P. Stanisława Michalskeho připomněl salesián P. Artur Liashneuski z Běloruska, který říká, že své povolání našel při modlitbě u hrobu tohoto mučedníka. P. Stanisław Michalski zemřel na Štědrý den roku 1950 ve věku třicet osm let poté, co byl den předtím surově zbit členy komunistické organizace mládeže Komsomol.

Varhaník kostela ve Wiszniewu, kde byl P. Michalski od roku 1945 farářem, zaslal představeným Tovaryšstva v Polsku zprávu o smrti tohoto kněze, ale podrobnosti kvůli sovětské cenzuře uvést nemohl. Jezuitské archivy obsahovaly dopis P. Michalskeho představeným v Polsku, ve kterém pět let před svou smrtí nezištně žádal o možnost zůstat v Bělorusku na území Sovětského svazu, a to právě v době, kdy mnoho dalších kněží uprchlo do Polska.

Teprve v této době jsou podrobnosti o brutální smrti P. Michalskeho uvedeny ve známost díky zmíněnému salesiánskému knězi, který pocítil nutkání podělit se o to, co věděl od členů své rodiny. Ti dokázali přežít díky pomoci P. Michalského poté, co byli sovětskými úředníky zcela zbaveni majetku jako kulaci. Ještě je třeba pátrat po dalších faktech o hrdinské službě tohoto jezuity, kterou prokazoval za velmi obtížných podmínek. Kéž jeho přímluva pomůže dalším pokračovat v poslání, pro které obětoval svůj život.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Belarus.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.11.2020 Amazoňan z Trutnova
12.8.2020 Dokumentární pořad o reformách v církvi
11.8.2020 V rámci akce Den Brna bude odhalena socha P. Martina Středy SJ
19.3.2020 Irská poštovní známka s obrazem P. Michaela Kellyho SJ
11.11.2019 Kazatelé na jezuitských slavnostech v TelčiNáš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Památka jezuitských mučedníků


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil