Články / Aktuality Dnes je 20. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Exercicie na Via Transilvanica

Pátek, 19.2.2021
Rumunsko. Zkušenosti s duchovními cvičeními v Rumunsku rostou. Kromě duchovních cvičení, která proběhla kvůli pandemii online, se uskutečnila i stokilometrová cesta po Via Transilvanica.


Mezi 17. listopadem a 17. prosincem dělalo šedesát pět mladých lidí třicetidenní exercicie online, byli doprovázeni devíti duchovními průvodci. Tematicky byly exercicie zaměřeny na povolání k lásce. Každý týden se konala tři hlavní setkání: jedno se všemi účastníky, které vysvětlilo body pro meditaci, jedno ke sdílení v malých skupinách a jedno osobní s duchovním doprovázejícím. „Zakusili jsme, že Bůh může pracovat také online,“ vysvětluje P. Jani, „i když určitě upřednostňujeme osobní schůzky.“ Spolupráce dvou řeholnic, které žijí z ignaciánské spirituality, a jedné laické spolupracovnice byla velmi užitečná.

Dalším významným zážitkem byla duchovní cvičení, která se odehrávala při pěším putování transylvánskou silnicí. „Projekt existuje v Rumunsku od roku 2018,“ vysvětluje P. Jani. „Jde o to vykonat podobnou cestu, jako je ta v Santiagu, nazvanou Via Transilvanica. Je to asi tisíc kilometrů dlouhá cesta přes deset oblastí. Některé její části jsme již prošli společně s účastníky aktivit Magis v letech 2018 a 2019. Letos jsme spolu s osmi mladými lidmi prošli sedmdesát kilometrů ve čtyřech dnech, přičemž jsme se věnovali duchovním cvičením. Meditovali jsme biblické texty o setkání s Bohem na hoře. Když jsme začínali, bylo velmi mlhavo s teplotou sedm stupňů pod nulou. Když jsme došli na konec cesty, vyšlo slunce a teplota vzrostla na osm stupňů nad nulou. Ráno se dávaly body pro meditaci, potom během cesty následovala hodina ticha s možností duchovního rozhovoru při chůzi. Večer jsme slavili mši svatou. Je to skutečně povzbuzující cesta, zkušenost bohatá na naslouchání, s krásnými duchovními rozhovory, obklopená zázraky přírody.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Romania.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.3.2021 Digitální pouť novou středoevropskou provincií
24.9.2020 Setkání tří kultur na mariánském poutním místě
8.9.2020 Maďarští jezuité připravují film o Ignaciánské poutní trase
24.6.2019 Putujte do Křešova!
21.2.2019 Vytváří se poutní stezka po jezuitských redukcíchIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil