Články / Aktuality Dnes je 2. 3. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel P. Franz Jalics SJ

Pondělí, 22.2.2021
Budapešť. Dne 13. února zemřel ve věku devadesát tři let P. Franz Jalics, maďarský jezuita, známý svými kontemplativními exerciciemi.


Otec Jalics se narodil v Budapešti roku 1927. Na konci druhé světové války byl ve vojenské škole a zažil ničivé projevy tohoto konfliktu přímo v Německu. Během posledních měsíců války pomáhal s péčí o raněné při náletech na Norimberk. Po válce se vrátil do Maďarska a vstoupil do jezuitského řádu. Kvůli pronásledování křesťanů v Maďarsku komunistickou diktaturou byl nucen opustit v roce 1948 svou zemi. Studoval potom v Německu a v Belgii. V roce 1959 odjel do Chile a později do Argentiny, kde ještě pokračoval ve studiu a kde byl v roce 1959 vysvěcen na kněze. Stal se tam profesorem teologie a duchovním průvodcem mnoha seminaristů a jezuitů. V této době již začal dávat exercicie. V nedávném rozhovoru P. Jalics potvrdil, že Jorge Mario Bergolio, současný papež František, byl nějakou dobu i jeho studentem. Otec Jalics zůstal v Argentině skoro dvacet let.

V Argentině se velmi angažoval pro chudé a po propuknutí občanské války byl za nejasných okolností armádou unesen a několik měsíců vězněn. V kasárnách, kde byl vězněn, zemřelo třicet tisíc lidí. Byl dokonce úředně prohlášen za mrtvého. Jen jako zázrakem ale nebyl zabit a poté, co ho věznitelé ponechali ležet na poli, se mu podařilo opustit Argentinu a odjet do Spojených států amerických.

Od roku 1978 žil P. Jalics v Německu, kde založil exerciční dům v bavorském Griesu. Po čtyřicet let byl pak vyhledávaným duchovním učitelem hlavně v západní Evropě a patří mezi ty, kteří významně přispěli k obnovení tradice hesychastické modlitby na Západě. Jeho exercičním domem prošly zástupy lidí hledajících hlubší způsob modlitby, včetně velkého množství řeholníků. V češtině je dostupná nejen jeho drobná publikace o kontemplativní modlitbě Cesta kontemplace, ale také jeho mnohasetstránková kniha kontemplativních exercicií. I rostoucí počet českých křesťanů praktikuje dnes kontemplativní modlitbu právě díky tomuto maďarskému jezuitovi.


Zdroj/Foto: Vaticannews.va.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.2.2021 Následoval Ježíše na Golgotu, byl s ním pod křížem, neutekl
4.2.2021 Zemřel P. Stanislav Peroutka SJ
3.2.2021 Zemřel otec Andrzej Koprowski SJ (1940–2021)
26.1.2021 Věrnost a celoživotní služba Kristu, církvi, Tovaryšstvu Ježíšovu
18.1.2021 Pohřeb P. Jana Rybáře SJNáš tip

Ignác hledá něco víc

komiks

V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svátost smíření
Modleme se, abychom prožívali svátost smíření s obnovenou vroucností a mohli zakoušet nekonečné Boží milosrdenství.
Národní úmysl Děkujeme za dar postní doby a prosíme o požehnané využití darovaného času, abychom poznali, co všechno ke svému štěstí nepotřebujeme a v čem je pravá radost.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


ONLINE duchovní cvičení "v běžném životě"


více »

Kalendárium

Breve Catholicae fidei


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil