Články / Rozhovory Dnes je 6. 10. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Rozhovory

         A     A     A

Ignaciánský rok: Rozhovor s P. Arturem Sosou

Čtvrtek, 20.5.2021
Zaslal P. Pavel Ambros SJ

Pavel Ambros

Sloučení několika jezuitských provincií do nové Středoevropské provincie Tovaryšstva Ježíšova je z pohledu generálního představeného Artura Sosy velkým krokem vpřed. Klesající počet členů vede k pohledu na budoucnost z jiného hlediska: zohlednit nejen tento stav, ale i stále se měnící situaci ve světě. Globalizace a vytváření sítí umožňují jinou mobilitu než dříve. Ve čtvrtek 20. května 2021 zahájí generální představený Tovaryšstva Ježíšova Ignaciánský rok (20. 5. 2021 – 31. 7. 2022). Při této příležitosti vznikl rozhovor pro švýcarský portál Katholisches Medienzentrum, který se ptá, zda Středoevropská provincie Tovaryšstva Ježíšova je krokem vpřed.


Otče, dne 20. května zahájíte ve španělské Pamploně jubilejní rok na počest zakladatele jezuitského řádu. Co se dnes lidé mohou od temperamentního Baska naučit?

Vidím v pandemii koronaviru určitou podobnost s jeho obrácením. V roce 1521 v bitvě u Pamplony roztříštila dělová koule Ignácovi nohu. Přes toto jeho vážné zranění se rytíř vzchopil a vedl od té doby nový, duchovní život. Škody a zranění způsobené současnou krizí jsou obrovské. Ale dávají lidstvu šanci hledat nové, lepší způsoby.

Je katolická církev v současné době na správné cestě, nebo musí teprve hledat správný směr?

Prožíváme nesmírně důležitou fázi na cestě, po které církev kráčí. Podle mého názoru je rozhodujícím mezníkem Druhý vatikánský koncil. Pokud se přidržíme směřovaní daného koncilem, věci se pohnou kupředu správným směrem. Pokud se nám to nepodaří, byl by to krok zpět. Není to tak lehké, jak to na první poslech zní. Naše společná cesta není žádnou procházkou parkem. Kráčíme často po nerovnoměrných a strmých stezkách, jako byste museli vylézt na horu.

Jaká je role jezuitského řádu v tomto úsilí?

I my jezuité musíme čelit výzvám současnosti. Pandemie nás vůbec nešetřila. V našich řadách je docela dost mrtvých a mnoho nakažených. Jen v Indii v dubnu zemřelo dvacet osm jezuitů. Je důležité, abychom nestáli na místě. Na všech místech vidím velkou ochotu pomáhat. Naše farnosti, školy a sociální instituce jsou otevřené. Rovněž pokračuje závazek nasadit se ve službě pro uprchlíky po celém světě, jejichž počet se v poslední době stále zvyšuje.

Co si jako rodilý Venezuelan myslíte o současné situaci v Latinské Americe? Vypadá to, že pandemie urychluje řetězovou reakci. Mohou sociální nepokoje v Kolumbii přerůst v požár?

Pandemie prohloubila nerovnost, nespravedlnost a chudobu v celé Latinské Americe. To, co zažíváme v Kolumbii, je skutečně nějaký druh exploze. Nyní jde o to najít cestu ke svobodě a míru. Současně musí církev stát při těch, kdo ve Venezuele, Ekvádoru a Brazílii nejvíce trpí. V posledních měsících jsme také viděli protesty zaměřené proti špatné sociální situaci. Jiskra už tedy přeskočila. Ve všech postižených zemích platí následující: Bez jednání a diskuzí mezi různými stranami konfliktů nemůže existovat žádné rozumné řešení.

V Evropě byly letos německy mluvící provincie sloučeny s provinciemi jiných zemí. Je nová Středoevropská provincie Tovaryšstva Ježíšova se sídlem v Mnichově krokem správným směrem?

To je pro nás jezuity enormní krok vpřed. Jezuitský řád již drahnou dobu pracuje na tom, aby se tento záměr uskutečnil. Kritici tvrdí, že je to jen kvůli klesajícímu počtu členů. Pravdou je, že svět se dramaticky změnil. Globalizace a vytváření sítí umožňují dnes zcela jinou mobilitu než dříve. Tento vývoj zohledňujeme u nové Středoevropské provincie. Umožní nám to v budoucnu lépe plnit naše poslání.


Zdroj: kath.ch.
Foto: Archiv.

8


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.9.2022 Z projevu otce generála Artura Sosy k jezuitským univerzitám
13.7.2022 Jezuitský příspěvek k synodálnímu procesu
25.5.2022 Srí Lanka prožívá vážnou ekonomickou a politickou krizi
4.5.2022 Setkání mladých francouzských jezuitů
11.4.2022 Jezuité v Austrálii se nechávají vést apoštolskými preferencemiNáš tip

Rozhoduj se jako jezuita

Samuel Prívara, Pavel Banďouch

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se ale chtěli rozhodnout správně. Co to ale vlastně je správné rozhodnutí? Křesťané věří, že rozhodování není záležitost pouhého rozumu, zároveň bychom se však neměli nechat vláčet emocemi…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za církev otevřenou všem
Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.
Národní úmysl Za volby do senátu
Modleme se, aby nově zvolení senátoři vykonávali svůj úkol poctivě a spravedlivě.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Didaka de San Vitores

Památka bl. Jana Beyzyma


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil