Články / Rozhovory Dnes je 7. 6. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Rozhovory

         A     A     A

Ignaciánský rok: Rozhovor s P. Arturem Sosou

Čtvrtek, 20.5.2021
Zaslal P. Pavel Ambros SJ

Pavel Ambros

Sloučení několika jezuitských provincií do nové Středoevropské provincie Tovaryšstva Ježíšova je z pohledu generálního představeného Artura Sosy velkým krokem vpřed. Klesající počet členů vede k pohledu na budoucnost z jiného hlediska: zohlednit nejen tento stav, ale i stále se měnící situaci ve světě. Globalizace a vytváření sítí umožňují jinou mobilitu než dříve. Ve čtvrtek 20. května 2021 zahájí generální představený Tovaryšstva Ježíšova Ignaciánský rok (20. 5. 2021 – 31. 7. 2022). Při této příležitosti vznikl rozhovor pro švýcarský portál Katholisches Medienzentrum, který se ptá, zda Středoevropská provincie Tovaryšstva Ježíšova je krokem vpřed.


Otče, dne 20. května zahájíte ve španělské Pamploně jubilejní rok na počest zakladatele jezuitského řádu. Co se dnes lidé mohou od temperamentního Baska naučit?

Vidím v pandemii koronaviru určitou podobnost s jeho obrácením. V roce 1521 v bitvě u Pamplony roztříštila dělová koule Ignácovi nohu. Přes toto jeho vážné zranění se rytíř vzchopil a vedl od té doby nový, duchovní život. Škody a zranění způsobené současnou krizí jsou obrovské. Ale dávají lidstvu šanci hledat nové, lepší způsoby.

Je katolická církev v současné době na správné cestě, nebo musí teprve hledat správný směr?

Prožíváme nesmírně důležitou fázi na cestě, po které církev kráčí. Podle mého názoru je rozhodujícím mezníkem Druhý vatikánský koncil. Pokud se přidržíme směřovaní daného koncilem, věci se pohnou kupředu správným směrem. Pokud se nám to nepodaří, byl by to krok zpět. Není to tak lehké, jak to na první poslech zní. Naše společná cesta není žádnou procházkou parkem. Kráčíme často po nerovnoměrných a strmých stezkách, jako byste museli vylézt na horu.

Jaká je role jezuitského řádu v tomto úsilí?

I my jezuité musíme čelit výzvám současnosti. Pandemie nás vůbec nešetřila. V našich řadách je docela dost mrtvých a mnoho nakažených. Jen v Indii v dubnu zemřelo dvacet osm jezuitů. Je důležité, abychom nestáli na místě. Na všech místech vidím velkou ochotu pomáhat. Naše farnosti, školy a sociální instituce jsou otevřené. Rovněž pokračuje závazek nasadit se ve službě pro uprchlíky po celém světě, jejichž počet se v poslední době stále zvyšuje.

Co si jako rodilý Venezuelan myslíte o současné situaci v Latinské Americe? Vypadá to, že pandemie urychluje řetězovou reakci. Mohou sociální nepokoje v Kolumbii přerůst v požár?

Pandemie prohloubila nerovnost, nespravedlnost a chudobu v celé Latinské Americe. To, co zažíváme v Kolumbii, je skutečně nějaký druh exploze. Nyní jde o to najít cestu ke svobodě a míru. Současně musí církev stát při těch, kdo ve Venezuele, Ekvádoru a Brazílii nejvíce trpí. V posledních měsících jsme také viděli protesty zaměřené proti špatné sociální situaci. Jiskra už tedy přeskočila. Ve všech postižených zemích platí následující: Bez jednání a diskuzí mezi různými stranami konfliktů nemůže existovat žádné rozumné řešení.

V Evropě byly letos německy mluvící provincie sloučeny s provinciemi jiných zemí. Je nová Středoevropská provincie Tovaryšstva Ježíšova se sídlem v Mnichově krokem správným směrem?

To je pro nás jezuity enormní krok vpřed. Jezuitský řád již drahnou dobu pracuje na tom, aby se tento záměr uskutečnil. Kritici tvrdí, že je to jen kvůli klesajícímu počtu členů. Pravdou je, že svět se dramaticky změnil. Globalizace a vytváření sítí umožňují dnes zcela jinou mobilitu než dříve. Tento vývoj zohledňujeme u nové Středoevropské provincie. Umožní nám to v budoucnu lépe plnit naše poslání.


Zdroj: kath.ch.
Foto: Archiv.

8


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
30.5.2023 Kongregace prokurátorů dospěla k závěru
14.5.2023 Proběhlo sympozium středoevropské jezuitské provincie
11.5.2023 Kongregace prokurátorů začala exerciciemi
2.5.2023 V Loyole se v květnu koná kongregace prokurátorů
19.4.2023 Noviciát v Birminghamu hostil otce generálaNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.

Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.

více »

Nejbližší akce

Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení


Absolventský Velehrad 2023


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


více »

Kalendárium

Úmrtí Floriana J. Bahra

Památka sv. Josefa de Anchieta


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil