Články / Aktuality Dnes je 15. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Čeští jezuité rokovali na Velehradě

Čtvrtek, 9.9.2021
Velehrad. V pondělí 30. srpna se zástupci českých jezuitů sešli na Velehradě na provinční kongregaci, která trvala až do čtvrtka 2. září. Celkem se jich shromáždilo dvacet čtyři a jejich hlavním úkolem byla volba tzv. prokurátora, tedy reprezentanta provincie, který se zúčastní kongregace prokurátorů, která se bude konat v květnu roku 2023 ve španělské Loyole. Kongregaci prokurátorů svolává generál řádu jako svůj poradní orgán, čímž se liší od generální kongregace, která je nejvyšším rozhodovacím orgánem řádu.


Na Velehradě tedy čeští jezuité zvolili prokurátora a jeho náhradníka. Také se vyslovili k otázce, zda je třeba v dohledné době svolávat generální kongregaci. Větší část svého rokování věnovali vypracování odpovědí na otázky, které všem provinciím zaslal otec generál Arturo Sosa SJ. Týkaly se naplňování Univerzálních apoštolských preferencí, které Tovaryšstvo vyhlásilo v roce 2019, zejména úrovně práce s mladými dospělými a pomoci při rozlišování povolání. Projednávali také některé specifické otázky dalšího směřování provincie, které jim předložil otec provinciál Petr Přádka SJ.

Připomeňme, že v jezuitském řádu nejsou provinční kongregace rozhodovacím orgánem. Kromě volby delegátů na celořádová shromáždění mají poradní roli ve vztahu ke generálovi a k představenému provincie. Ti sami pak mají plnou rozhodovací pravomoc a zodpovědnost.


Foto: Tomáš Novák.
Další fotografie Tomáše Nováka jsou ZDE.

(hav)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.7.2022 Kardinál Michael F. Czerny SJ v olomoucké komunitě
7.7.2022 Nová působiště českých jezuitů
27.6.2022 Kněžské svěcení a primice Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ
27.4.2022 Děčínští jezuité hostí uprchlíky z Ukrajiny
17.2.2022 Na slovíčko s P. Jiřím Kovářem SJNáš tip

S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup

Pavel Ambros

Čekání na příchod nového biskupa je požehnaným časem. Úloha Božího lidu je nenahraditelná. Kniha předkládá množství podnětů k modlitbě a meditaci nad procesem hledání, jmenování a uvedení biskupa do úřadu. Čtenář se dozví více „ze zákulisí volby“…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil