Články / Aktuality Dnes je 27. 5. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuité na klimatické konferenci v Glasgowu

Úterý, 9.11.2021
Glasgow. Od 31. října do 12. listopadu se ve skotském Glasgowu koná největší konference Organizace spojených národů o změně klimatu COP26. Účastní se jí více než třicet tisíc oficiálních delegátů ze sto devadesáti zemí, množství dalších sleduje událost online. Tato iniciativa koresponduje se zájmy Tovaryšstva Ježíšova, jehož apoštolské preference mimo jiné hovoří o „spolupráci v péči o náš společný domov“. Prostřednictvím sítě „Ecojesuit“ jsou jezuité a ignaciánská rodina aktivně přítomni v Glasgowu a zasazují se svými hlasy za chudé a marginalizované. Asi patnáct delegátů se přímo v Glasgowu účastní různých akcí a programů.


Díky úzké spolupráci s chudými a marginalizovanými byli jezuité v průběhu let svědky ničivých důsledků změny klimatu. Nárůst teploty není pouhá teorie, ale projevuje se konkrétně v každodenním životě lidí na celém světě, ať už je to v oblasti socioekonomické, politické, náboženské nebo kulturní. Jezuitská sociální centra, která jsou rozmístěná po celém světě a pracují často v nejodlehlejších a zapomenutých místech, cítí bezprecedentní utrpení a strádání, které zažívají lidé na okraji, zejména farmáři, domorodé a zranitelné komunity závislé na přírodě.

Již od roku 2008, kdy byla síť „Ecojesuit“ založena v rámci působnosti Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii, neúnavně prosazuje místní a globální dialog, který má vést k rozpoznání způsobů, jak dosáhnout účinných změn. Síť doprovází regionální akce sdružováním dalších ekologických organizací na regionální úrovni a podporuje místní iniciativy směřující k ekologické přeměně. Výsledek tohoto úsilí je patrný na místní úrovni. I když je to málo ve srovnání se závažností ekologické krize, jsou tyto snahy nepostradatelné. Síť „Ecojesuit“ vidí klimatickou konferenci jako příležitost k záchraně naší planety.

Konference byla původně naplánována a rok 2020, ale kvůli pandemii byla odložena na listopad 2021. Po přípravě na tuto událost navzdory pandemické krizi vidí síť „Ecojesuit“ tento krok jako reklasifikaci změny klimatu na druhou pozici a neschopnost uznat, že pandemie Covidu-19 byla fakticky důsledkem změny klimatu. Odložení konference využila síť „Ecojesuit“ k zintenzivnění příprav na COP26. Předsedovi vlády Borisi Johnsonovi byl zaslán dopis, v němž se opakuje, že pandemie Covidu-19 a změna klimatu nejsou dvě samostatné krize a oběma je třeba přikládat stejnou váhu. Dopis vyzval premiéra a vládu Spojeného království, aby odklad využili jako příležitost k intenzivnější přípravě na konferenci.

V rámci přípravy na konferenci síť „Ecojesuit“ vytvořila nové webové stránky www.cop26.ecojesuit.com. Navázala kontakt s několika dalšími organizacemi a intervenovala pro ekologickou konverzi na všech úrovních. V tomto procesu byl mobilizován velký počet mladých lidí.


Zdroj/Foto: Jesuits global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
5.5.2022 Jezuité podporují klimatické protesty
26.4.2022 Letní ekologický tábor ve Švýcarsku
19.4.2022 V Loyole se konal kongres o spravedlnosti a ekologii
24.11.2021 Návrhy mladých ke zlepšení životního prostředí
18.11.2021 Klimatická konference COP26 přináší optimismus, varování a nadějiIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za víru mladých
Modleme se za mladé lidi, povolané k plnosti života, aby v Marii nacházeli vzor naslouchání, hloubky rozlišování, odvahy víry a odhodlání ke službě.
Národní úmysl Za dobrovolníky ve farnostech
Modleme se za všechny, kteří přispívají k životu farností, aby je Bůh posiloval a dával jim radost ze služby.
více »

Nejbližší akce

Třetí česko-slovenská víkendovka pro zájemce o jezuitský řád


Přednáška P. Keitha Pecklerse SJ „Liturgie a město“


Vzpomínkové setkání na P. Jana Rybáře SJ


Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil