Články / Aktuality Dnes je 5. 7. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel P. Ludvík Armbruster SJ

Sobota, 18.12.2021
Praha. V sobotu 18. prosince zemřel v pražské rezidenci Tovaryšstva Ježíšova, zaopatřen svátostmi, ve věku 93 let P. Ludvík Armbruster SJ. Údaje o pohřbu budou k dispozici později.


Pro tuto chvíli si můžeme připomenout část rozhovoru, který měl při příležitosti svých devadesátých narozenin, kdy byl naposled v Japonsku:

Již je to asi dvacet let, co jste se po dlouholetém působení v japonském Tokiu vrátil do České republiky. Dříve jste jezdil navštěvovat naši zemi, teď zase Japonsko. Jak často tam jezdíte?

Vypadá to jako vyprávění o výletu do Japonska, ale doma jsem v Japonsku. Jsem členem japonské provincie Tovaryšstva. Otázka tedy je, jak často jezdím do Prahy. Když mně bylo sedmdesát let, ozval se český provinciál a napsal provinciálovi do Tokia, zda teď Armbruster dostane sabatický rok. Tehdejší japonský provinciál, pozdější generál Nicolas, řekl „ano“. „V Praze by tě chtěli na rok, posílám tě na dva roky.“ Tady se jezuité po čtyřiceti letech totality dávali dohromady. Neuměli se ani pořádně domluvit s centrálou v Římě anglicky nebo italsky. Dostal jsem tedy misi v Praze na dva roky. Zůstal jsem ještě třetí rok, protože bylo potřeba pokračovat v organizování provincie.

Mezitím nastaly potíže na teologické fakultě v Praze. Arcibiskup vypověděl velkou část učitelů fakulty a hledal náhrady. Pro akreditaci každého oboru v něm musí působit alespoň jeden profesor nebo dva docenti. Arcibiskup si mě všiml a projevil o mě zájem. Při volbě kandidáta na děkana fakulty vybrali mě. Nakonec jsem se tedy nevrátil do Japonska, ale byl dvě tříletá období děkanem. Pak už jsem byl starý, takovému člověku by už provinciál v Japonsku nedal nový úkol. Tady mám ještě v neděli mše svaté, jsem sociem provinciála, píšu dopisy v cizím jazyce. V Japonsku už bych šel mezi seniory.


Foto: Josef Stuchlý.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.6.2022 V Mexiku byli zavražděni dva jezuité
9.4.2022 Zemřel P. Vlastimil Ovčáčík SJ
30.3.2022 Před třiceti osmi lety zemřel Karl Rahner SJ
30.12.2021 Pohřeb otce Ludvíka Armbrustera SJ
20.12.2021 Poslední rozloučení s P. Ludvíkem Armbrusterem SJIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za starší lidi
Modleme se za starší lidi, kteří představují kořeny a paměť lidu, aby jejich zkušenosti a moudrost pomáhaly nejmladším dívat se do budoucnosti s nadějí a odpovědností.
Národní úmysl Za české předsednictví Evropské unie
Modleme se, aby české předsednictví Evropské unie přispělo k jednotě mezi zeměmi našeho kontinentu a k obnově křesťanských hodnot.
více »

Nejbližší akce

Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


Koncert Pocta sv. Ignáci


Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


více »

Kalendárium

Památka Lva Mangina a druhů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil