Články / Aktuality Dnes je 15. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Pohřeb otce Ludvíka Armbrustera SJ

Čtvrtek, 30.12.2021
Praha. Ve středu 29. prosince od 10 hodin se v pražském kostele svatého Ignáce slavila zádušní mše svatá za P. Ludvíka Armbrustera. Tělo zesnulého pak bylo uloženo do jezuitského hrobu na Vyšehradském hřbitově.


Hlavním celebrantem mše svaté byl pražský světicí biskup Zdenek Wasserbauer. S ním koncelebrovalo více než dvacet kněží z Tovaryšstva Ježíšova i diecézních. Věřícími zcela zaplněné lavice svědčily o tom, co ten den vícekrát zaznělo: úcta a noblesa, se kterou se otec Ludvík choval k lidem, mu získávala četné přátele. „Vždycky jsem si ho vážil jako moudrého a laskavého člověka,“ řekl pan biskup v úvodu ke mši svaté.

Promluvy se ujal P. Michal Altrichter SJ z olomoucké komunity. Hovořil o zesnulém jako o bohaté osobnosti, harmonické, která vyzrávala vnitřními protiklady. V tom smyslu se zastavil u pěti bodů.

1. Otec Ludvík se mohl ptát: Kým jsem? Narozen v Čechách, rakouské občanství, náležel do Japonské provincie Tovaryšstva Ježíšova. Navíc jezuita má mít srdce kosmopolitní. Blízcí přátelé věděli, že otec Ludvík dobře znal české národní písně, jeho mentalita byla spojena s tím, že je Čech. Ale také se občas zapomněl a promluvil na někoho německy nebo anglicky. Rakouský provinciál se o něm vyjádřil, že jeho pražská identita vyváděla rakouské jezuity z malichernosti.

2. Dvojice slov teologie a filozofie. Když byla nějaká nesnadná hádanka, říkával P. Armbruster: Ne to nebo ono, ale to i ono. Když se vytvářel slovník československých filozofů v roce 1990, bylo tam i jméno P. Ludvíka. „Čech překládá německé filozofy do japonštiny Japoncům!“ to bylo uznání prací P. Armbrustera od odborníka.

3. Byl otec Ludvík akademik, nebo pastoračně činný teolog? Když byl požádán o vedení teologické fakulty, byla tam velmi náročná situace. Jako děkan teologické fakulty usiloval, aby teologie byla interpretovatelná živým jazykem, ale zároveň zralá, nikoli unáhlená.

4. Měl rád papeže Benedikta XVI. s jeho vycizelovanými teologickými formulacemi. Říkával, že v Japonsku se padesát let učil slušnosti, ale pravdivost je syrová. Určité syrovosti pravdy se učil od papeže Františka. Slušnost je nezbytná, ale pravdivost posouvá věci dopředu.

5. Zápolení je věcí srdce. Kde je to srdce? Svoje srdce mohu pochopit, když pochopím Boží Srdce. Otec Ludvík říkal: „Jediné, co mělo na zemi smysl, je klanět se a líbat duchovně Boží Srdce.“

Obětní dary přinesli pan Hayato Okamura s manželkou, kteří byli dlouholetými přáteli zesnulého. V závěru mše svaté hovořil bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. Vzpomínal na spolupráci s P. Armbrusterem, když před dvaceti léty bylo nutno nově nastartovat akademický život na pražské teologické fakultě. Otec Ludvík byl laskavý i vysoce vzdělaný a znalý univerzitního prostředí. Byl-li přesvědčen o správnosti nějakého kroku, byl uctivý, ale naprosto pevný.

Za ekumenickou stranu promluvila farářka Československé církve. Ona byla první farářkou, která se zúčastnila týdenních ignaciánských exercicií pod vedením P. Armbrustera. Vzpomínala, jak tato spolupráce vznikla a rozvíjela se, jak to už nebyla jen formální spolupráce, ale něco mnohem hlubšího. Otec Ludvík se zasadil o spolupráci mezi všemi třemi teologickými fakultami v Praze.

Velkou pohotovost projevili tvůrci roll upů s významnými jezuity, které jsou teď ke zhlédnutí v jezuitských kostelích. V den pohřbu přibyl roll up s kresbou P. Armbrustera.

Záznam pohřbu je ke zhlédnutí ZDE.


Foto: Jakub Šerých (Člověk a víra).
Další fotografie Jakuba Šerých (Člověk a víra) jsou ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.6.2022 V Mexiku byli zavražděni dva jezuité
9.4.2022 Zemřel P. Vlastimil Ovčáčík SJ
30.3.2022 Před třiceti osmi lety zemřel Karl Rahner SJ
20.12.2021 Poslední rozloučení s P. Ludvíkem Armbrusterem SJ
18.12.2021 Zemřel P. Ludvík Armbruster SJNáš tip

S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup

Pavel Ambros

Čekání na příchod nového biskupa je požehnaným časem. Úloha Božího lidu je nenahraditelná. Kniha předkládá množství podnětů k modlitbě a meditaci nad procesem hledání, jmenování a uvedení biskupa do úřadu. Čtenář se dozví více „ze zákulisí volby“…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil