Články |
A A A
|
Příprava na velikonoční svátky a jejich slavení (3. část)Sobota, 16.4.2022 Podněty otce Pavla Ambrose SJ k prožití Velikonoční vigilie
Pavel Ambros  Bílá sobota a Velikonoční vigilie – radujte se
Když vstupujeme do velikonoční vigilie, jsme povzbuzeni výzvou: Všechny obřady velikonoční vigilie se konají v noci. Ať nezačínají před začátkem noci a skončí před nedělním svítáním. O Bílé sobotě říkáme, že byla včera. Po západu slunce začíná nové dnes. Stmívá se sice, scházíme se za tmy k oslavě velikonoční vigilie, protože Slunce jistě vyjde. Úsvit je jistý jak Kristovo zmrtvýchvstání. Tato liturgie znovu vypráví příběh naší spásy od stvoření až po vzkříšení. Žijeme v době po vzkříšení Kristově, která zahrnuje jeho i naši smrt.
Začínáme venku, mimo chrám, liturgií světla. Zapálí se oheň a od něj také velikonoční svíce. Světlo se kousek po kousku šíří po celém kostele a krásně symbolicky vidíme vítězství Kristova světla nad temnotou kostela a symbolicky i našeho světa. Roucha jsou opět bílá (nebo zlatá), do kropenky se vrací svěcená voda a zvony se opět rozezní. V Exultetu, chvalozpěvu nad velikonoční svící po liturgii světla, slyšíme, že toto je naší nocí, v níž se jedná o vše. A tak tomu také je: noc nad všechny ostatní, kdy slavíme naše vykoupení, osvobození od hříchu a smrti a radost z toho, že jsme dětmi vzkříšení. Při liturgii slova si připomínáme náš smluvní vztah s Bohem, který byl zpečetěn Ježíšovým životem, smrtí a vzkříšením. Pokud mají být pokřtěni noví členové církve, děje se tak také při této mši a jsou přijati do těla církve, které je oživeno novým životem Velikonoc. Velikonoční vigilie je liturgie velké radosti, nebeského veselí, které nemůže být jen naše. Musíme se o ni podělit, a tak jsme na konci mše svaté vysláni na misii, abychom oslavili Boha svým životem. Děláme to? Dokážete se po vyslechnutí a prožití příběhu o své a naší společné spáse nechat o letošních Velikonocích proměnit?
Zaujetí tohoto rozpoložení srdce nás mění! A tak by tomu mělo být i v případě Velikonočního tridua. Naše pochopení a bytí s Ježíšem v jeho utrpení a následné sdílení radosti z jeho zmrtvýchvstání by nás mohlo změnit, mělo by změnit především mě osobně. Mohu se rozhodnout nezapojit se do toho, co vidím, slyším, prožívám v liturgii Velikonočního tridua, ale to samo o sobě je odpověď - a ta mě také mění. Ale to přece bytostně nechci! Chci se nechat vtáhnout do obrazu, který v nás liturgie kreslí a naše svoboda dokončuje. Dotváří mou tvář, která se dívá k Pánu, který přichází.
Jaká bude tedy vaše odpověď o letošních Velikonocích? Jaká si přejete, aby byla? Mluvte s Bohem, jako mluví přítel s přítelem, o dnech, které se chystáte strávit společně.
Foto: Archiv.
odeslat článek vytisknout článek
|
Ignaciánský rok 20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za víru mladých
Modleme se za mladé lidi, povolané k plnosti života, aby v Marii nacházeli vzor naslouchání, hloubky rozlišování, odvahy víry a odhodlání ke službě.
Národní úmysl
Za dobrovolníky ve farnostech
Modleme se za všechny, kteří přispívají k životu farností, aby je Bůh posiloval a dával jim radost ze služby.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|