Články / Aktuality Dnes je 15. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Děčínští jezuité hostí uprchlíky z Ukrajiny

Středa, 27.4.2022
Děčín. Bratr Václav Dlapka jako člen jezuitské komunity v Děčíně s nádechem humoru popisuje, jak se část prostor jejich komunity stala dočasným domovem ukrajinských uprchlíků.


„Od soboty 23. dubna bylo obsazeno celkem čtrnácti uprchlíky z Ukrajiny už všech šest pokojů na prvním patře bývalého hotelu Palme v Děčíně - Křešicích, objektu ve vlastnictví České provincie Tovaryšstva Ježíšova, užívaném v současnosti hlavně jako rezidence Tovaryšstva Ježíšova (2. patro) a zázemí školy Nativity – školní kuchyně a jídelna v přízemí. Uprchlíci pocházejí z Nové Volovachy u Charkova, z Mariupolu, z Dnipra a z Čerkass. Valnou většinu z nich tvoří matky s dětmi – těch se nyní honí po chodbě pět – čtyři chlapci (Kiril, Arseniy, Jehor a Artjom) a jedno děvče (Kira), které se spontánně prosadilo do pozice „komandanta“.

Bohužel další požadavky z Krajského centra pro pomoc uprchlíkům v Ústí nad Labem na ubytování nově přišedších rodin uprchlíků musíme už odmítat.

Když se vracíme z večerních bohoslužeb do našeho druhdy ztichlého a tmavého domova, hledíme, jak nyní celý dům vesele svítí do temna zahrady a kypí a hlučí životem. Je veta po milém silentiu, dětské výskání a ženské okřikování rozverných dítek se rozléhá domem – ale tak to zřejmě v téhle pohnuté době má být.

Ženy se s rozpaky dívají na snahy různých sociálních pracovnic je „zaintegrovat“ do české společnosti – doufají totiž, že se do léta vrátí domů – tedy až na pětičlennou rodinu z Mariupolu, která se nemá kam vrátit, protože jejich dva byty byly mezitím rozstříleny „na cimprcampr“.

Pokoje jsme museli dovybavit, protože byly dosud uzpůsobeny pro „víkendové“ přechodné pobyty a nebyly zrovna připraveny, aby poskytovaly domov rodinám s dětmi na dlouhou dobu. Chtěli bychom také obnovit malé dětské hřiště, aby měly malé děti kde uplatnit svou energii.

Moc děkujeme štědrým dárcům, kteří nám pomáhají učinit pobyt uprchlíků snad celkem příjemným.“


Foto: Archiv.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.7.2022 Kardinál Michael F. Czerny SJ v olomoucké komunitě
7.7.2022 Nová působiště českých jezuitů
27.6.2022 Kněžské svěcení a primice Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ
17.2.2022 Na slovíčko s P. Jiřím Kovářem SJ
27.9.2021 Jáhenské svěcení Václava Novotného SJ a poslední sliby P. Petra Vacíka SJNáš tip

S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup

Pavel Ambros

Čekání na příchod nového biskupa je požehnaným časem. Úloha Božího lidu je nenahraditelná. Kniha předkládá množství podnětů k modlitbě a meditaci nad procesem hledání, jmenování a uvedení biskupa do úřadu. Čtenář se dozví více „ze zákulisí volby“…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil