Aktuality |
A A A
|
Ředitelka Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku vypráví o práci v AténáchPondělí, 2.5.2022 Řecko. Řecko stále hostí velké množství uprchlíků. Z médií jsme slyšeli o vyhrocené situaci v táborech na ostrově Lesbos, který již dvakrát navštívil papež František, ale mnoho uprchlíků žije také v srdci města Atén. Právě tam je doprovází Jezuitská služba uprchlíkům (JRS). Autoři textu se setkali s ředitelkou JRS v Řecku Annou Kapralou a hovořili rovněž s dobrovolníky z jejího týmu. V současnosti jsou uprchlíky převážně Afghánci a Afričané, kteří přicházejí zejména z Demokratické republiky Kongo a Kamerunu. V poslední době do země ve stále větším počtu dostávají Ukrajinci.
Anna Kapralou se narodila v Aténách a je sociální pracovnicí. Do JRS se zapojila ještě před nástupem do funkce národní ředitelky. Je velmi potěšena, že má příležitost pracovat v kontextu, kde se její profese a víra sbližují.
„Velmi mě zasáhla uprchlická krize v Řecku a také zde v Aténách. Na nedalekém náměstí Victoria Square a v mnoha ulicích města jste mohli vidět stovky lidí spících na zemi. Jsou to unavení, zoufalí lidé. Pro mě to byla výzva. Jezuitská služba uprchlíkům v Řecku je malá; nemůžeme udělat mnoho, ale to málo, co děláme, znamená hodně pro lidi, kterým pomáháme. Nejsme v táborech, ale pomáháme lidem žijícím ve městě s jejich základními potřebami: získání potřebných dokumentů, oblečení, hygienické potřeby, občas také jídlo. Poskytujeme rovněž lekce a aktivity pro děti.”
Anna před svým zapojením do JRS jezuity neznala; obdivuje je za angažovanost ve vztahu k uprchlíkům a obhajobu v jejich prospěch. Obecněji uznává u jezuitů mnoho hodnot, které jí jsou drahé. Na co je nejvíc hrdá? Že dokázali během dlouhého období pandemie pomoci tolika lidem. Dokonce i během lockdownu, kdy byly veřejné služby částečně paralyzovány, učitelé a facilitátoři rozdávali vzdělávací materiály, organizovali online aktivity a reagovali na mimořádné události.
Je také velmi ráda, že může spolupracovat s organizacemi v několika dalších evropských zemích, které vysílají dobrovolníky. Čtyři nebo pět dobrovolníků přichází najednou a stráví šest měsíců až rok prací v JRS; prokazují velkou oddanost rodinám, se kterými se setkávají. Zvláště je vděčná za podporu řeholních sester z kongregace Služebnic Ducha Svatého: „Dobrovolníci přicházejí a odcházejí, ale sestry poskytují stabilitu; jsou jádrem organizace,“ říká.
Tým JRS je zcela oddán službě uprchlíkům, i když musí pracovat v kontextu, který převyšuje jejich možnosti. Výzva k přijímání a doprovázení uprchlíků nezmizí. I když Anna připouští, že je těžké být optimistou, doufá, že řecká vláda a širší společnost se více otevřou tomu, čím mohou uprchlíci Řecku přispět, a uvolní pro ně více prostoru. Jako mladá Řekyně také doufá, že se uprchlíci rozhodnou integrovat do řecké společnosti, naučit se jazyk a využívat možností okolní kultury. Zejména ženám integrace pomůže psychicky se distancovat od napětí, vykořisťování a násilí, které zažívaly ve svých domovských zemích a během náročné cesty do Řecka.
Zdroj/Foto: jesuits.global.
(aro)
odeslat článek vytisknout článek
|
Ignaciánský rok 20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za víru mladých
Modleme se za mladé lidi, povolané k plnosti života, aby v Marii nacházeli vzor naslouchání, hloubky rozlišování, odvahy víry a odhodlání ke službě.
Národní úmysl
Za dobrovolníky ve farnostech
Modleme se za všechny, kteří přispívají k životu farností, aby je Bůh posiloval a dával jim radost ze služby.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|