Články / Aktuality Dnes je 27. 5. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Ředitelka Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku vypráví o práci v Aténách

Pondělí, 2.5.2022
Řecko. Řecko stále hostí velké množství uprchlíků. Z médií jsme slyšeli o vyhrocené situaci v táborech na ostrově Lesbos, který již dvakrát navštívil papež František, ale mnoho uprchlíků žije také v srdci města Atén. Právě tam je doprovází Jezuitská služba uprchlíkům (JRS). Autoři textu se setkali s ředitelkou JRS v Řecku Annou Kapralou a hovořili rovněž s dobrovolníky z jejího týmu. V současnosti jsou uprchlíky převážně Afghánci a Afričané, kteří přicházejí zejména z Demokratické republiky Kongo a Kamerunu. V poslední době do země ve stále větším počtu dostávají Ukrajinci.


Anna Kapralou se narodila v Aténách a je sociální pracovnicí. Do JRS se zapojila ještě před nástupem do funkce národní ředitelky. Je velmi potěšena, že má příležitost pracovat v kontextu, kde se její profese a víra sbližují.

„Velmi mě zasáhla uprchlická krize v Řecku a také zde v Aténách. Na nedalekém náměstí Victoria Square a v mnoha ulicích města jste mohli vidět stovky lidí spících na zemi. Jsou to unavení, zoufalí lidé. Pro mě to byla výzva. Jezuitská služba uprchlíkům v Řecku je malá; nemůžeme udělat mnoho, ale to málo, co děláme, znamená hodně pro lidi, kterým pomáháme. Nejsme v táborech, ale pomáháme lidem žijícím ve městě s jejich základními potřebami: získání potřebných dokumentů, oblečení, hygienické potřeby, občas také jídlo. Poskytujeme rovněž lekce a aktivity pro děti.”

Anna před svým zapojením do JRS jezuity neznala; obdivuje je za angažovanost ve vztahu k uprchlíkům a obhajobu v jejich prospěch. Obecněji uznává u jezuitů mnoho hodnot, které jí jsou drahé. Na co je nejvíc hrdá? Že dokázali během dlouhého období pandemie pomoci tolika lidem. Dokonce i během lockdownu, kdy byly veřejné služby částečně paralyzovány, učitelé a facilitátoři rozdávali vzdělávací materiály, organizovali online aktivity a reagovali na mimořádné události.

Je také velmi ráda, že může spolupracovat s organizacemi v několika dalších evropských zemích, které vysílají dobrovolníky. Čtyři nebo pět dobrovolníků přichází najednou a stráví šest měsíců až rok prací v JRS; prokazují velkou oddanost rodinám, se kterými se setkávají. Zvláště je vděčná za podporu řeholních sester z kongregace Služebnic Ducha Svatého: „Dobrovolníci přicházejí a odcházejí, ale sestry poskytují stabilitu; jsou jádrem organizace,“ říká.

Tým JRS je zcela oddán službě uprchlíkům, i když musí pracovat v kontextu, který převyšuje jejich možnosti. Výzva k přijímání a doprovázení uprchlíků nezmizí. I když Anna připouští, že je těžké být optimistou, doufá, že řecká vláda a širší společnost se více otevřou tomu, čím mohou uprchlíci Řecku přispět, a uvolní pro ně více prostoru. Jako mladá Řekyně také doufá, že se uprchlíci rozhodnou integrovat do řecké společnosti, naučit se jazyk a využívat možností okolní kultury. Zejména ženám integrace pomůže psychicky se distancovat od napětí, vykořisťování a násilí, které zažívaly ve svých domovských zemích a během náročné cesty do Řecka.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.5.2022 Výroční zpráva Jezuitské služby uprchlíkům v Římě
10.5.2022 Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům
3.5.2022 Kdo jsou dobrovolníci Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku?
25.4.2022 Otec Marcel Uwineza SJ vypráví o nutnosti změn ve Rwandě
25.4.2022 Kardinál Michael Czerny SJ se stává prefektem Dikasteria pro integrální rozvojIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za víru mladých
Modleme se za mladé lidi, povolané k plnosti života, aby v Marii nacházeli vzor naslouchání, hloubky rozlišování, odvahy víry a odhodlání ke službě.
Národní úmysl Za dobrovolníky ve farnostech
Modleme se za všechny, kteří přispívají k životu farností, aby je Bůh posiloval a dával jim radost ze služby.
více »

Nejbližší akce

Třetí česko-slovenská víkendovka pro zájemce o jezuitský řád


Přednáška P. Keitha Pecklerse SJ „Liturgie a město“


Vzpomínkové setkání na P. Jana Rybáře SJ


Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil