Články / Aktuality Dnes je 25. 6. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Výroční zpráva Jezuitské služby uprchlíkům v Římě

Čtvrtek, 26.5.2022
Řím. Válka na Ukrajině zvýší počet vysídlených osob ve světě na devadesát milionů. Prezident Centra Astalli P. Camillo Ripamonti SJ vyjádřil politování nad tímto obrovským počtem během prezentace výroční zprávy Jezuitské služby uprchlíkům (JRS) se sídlem v Římě za rok 2022.


Statistiky ukazují, že do poloviny roku 2021 je počet uprchlíků a vysídlených osob asi osmdesát čtyři milionů ve srovnání s o něco více než osmdesáti dvěma miliony v celém předchozím roce. Za pouhých několik týdnů je počet ukrajinských uprchlíků mnohem vyšší než počet migrantů a žadatelů o azyl, kteří se vylodili během roku 2021. „Krize, kterou zažíváme na Ukrajině,“ řekl P. Camillo Ripamonti pro Vatican News, „nás nutí myslet na mnoho dalších krizí, které jsme zažili po celém světě. Už jsme zapomněli na situaci v Afghánistánu v srpnu 2021 a válku v oblasti Afrického rohu. Je tedy tolik krizí, které jsou součástí této světové války, o které často mluví papež František.“


Podle zprávy se v roce 2021 počet migrantů připlouvajících po moři zdvojnásobil, celkem jich bylo více než šedesát sedm tisíc. Nezletilých bez doprovodu bylo devět a půl tisíce. Existují důkazy o mučení a zneužívání osob přijatých v zařízení.

Dva roky po přijetí dekretů o bezpečnosti stále ještě není konec krize, která se zvětšila v důsledku pandemie, která „zhoršila zranitelnost uprchlíků a sociální marginalitu“. Ještě dnes jsou asi dva ze tří migrantů umístěni mimořádných přijímacích střediscích. Potřeba organického plánu integrace vzrostla, a to ještě více kvůli přetrvávání pandemie a s ohledem na nesmírné vyčerpání rodin uprchlíků, které nemohou dále žít v neformálních sítích podpory rodičů nebo přátelství.

Vzdorujeme všemu strachu a potřebujeme více znalostí a příležitostí ke společnému setkání, vyjadřuje Centrum Astalli, které v roce 2021 přijalo sedmnáct tisíc lidí, z nich deset tisíc v Římě.

„Je nepřijatelné a je to ostuda pro naši civilizaci, že v Evropě od roku 2014 přišlo o život dvacet čtyři tisíc šest set migrantů hlavně ve Středomoří,“ vyzdvihl kardinál Jean-Claude Hollerich jako předseda Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie. „Evropské země,“ řekl, „nemohou souhlasit s tímto procesem systematické dehumanizace migrantů a uprchlíků, který dehumanizuje i nás.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.6.2022 Síť Comparte pomáhá rolníkům v Latinské Americe
14.6.2022 Znovuzrození skrze práci
10.5.2022 Regionální koordinační setkání Jezuitské služby uprchlíkům
3.5.2022 Kdo jsou dobrovolníci Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku?
2.5.2022 Ředitelka Jezuitské služby uprchlíkům v Řecku vypráví o práci v AténáchIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za rodiny
Modleme se za křesťanské rodiny po celém světě, aby skrze konkrétní skutky prožívaly nezištnou lásku a posvěcovaly se v každodenním životě.
Národní úmysl Za nově vysvěcené kněze
Modleme se za nově vysvěcené kněze, aby byli stateční a věrní a stále úžeji se spojovali s Kristem Veleknězem.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


více »

Kalendárium

Památka pěti jezuitských světců

Jezuité šiřiteli úcty k Božskému Srdci


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil