Články / Aktuality Dnes je 4. 2. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Otec generál na Madagaskaru

Pondělí, 17.10.2022
Madagaskar. Dny od 5. do 15. října strávil P. generál Arturo Sosa SJ na Madagaskaru, kde se zúčastnil shromáždění Jezuitské konference Afriky a Madagaskaru a vizitoval madagaskarskou provincii.


Na počátku října docestoval generální představený jezuitů P. Arturo Sosa na Madagaskar. Jezuitská provincie na tomto velkém ostrově v Indickém oceánu sdružuje více než dvě stě sedmdesát pět členů. Otce Sosu nejprve přijal provinciál P. Fulgence Ratsimbazafy, který ho doprovázel při návštěvě různých apoštolských děl a jezuitských komunit.

Na Collège Saint Michel v Antananarivu byl P. generál nejprve požádán, aby požehnal nové rezidenci komunity. Trávil čas také s jezuitskými bratry, kterým se cítí být blízko a kterým na svých cestách vždy projevuje pozornost.

Ve čtvrtek 6. října odjel na jih země, kde jsou jezuité přítomni ve farnostech a četných komunitách. Jeho návštěva zahrnovala setkání v Mananjarách a Fianarantsoře. V obou těchto městech se nachází vysoká škola, kterou provozuje Tovaryšstvo.

Na Collège Immaculée Conception v Mananjarách se sešli všichni, kdo uskutečňují poslání Tovaryšstva v regionu, celá ignaciánská rodina: učitelé a studenti školy, ale i další spolupracovníci, laici, řeholní sestry, členové eucharistického hnutí mládeže a společenství křesťanského života, křesťanští profesionálové.

Poselství otce Sosy, které odkazovalo na tvrdou realitu, kterou region zažil v únoru při zásahu cyklonem Batsirai, mělo podpořit a živit víru, naději a lásku, které se tehdy projevovaly. Otec generál zdůraznil, že v době krize může utrpení překonat pouze vzájemná podpora a solidarita. Chválil lid Mananjar za to, že uprostřed bouře a jejích následků neztráceli víru a naději.

Při pohledu do budoucnosti vyzval své posluchače, aby se zamysleli nad těmito apoštolskými preferencemi Tovaryšstva: kráčet s vyloučenými, doprovázet mládež a pečovat o společný domov. Cyklón Batsirai je jasným indikátorem klimatických změn, které postihují zejména ty nejchudší. Otec Sosa zdůraznil, jakou roli může hrát vzdělání při zlepšování životních podmínek v duchu ignaciánského magis.

Ve Fianarantsoře sloužil otec generál mši svatou na Collège Saint François Xavier a položil základní kámen k nové budově základní školy. Během setkání s partnery Tovaryšstva je vyzval, aby prohloubili své chápání ignaciánské spirituality. Prostřednictvím toho je možné rozvíjet společnou vizi práce Tovaryšstva v regionu nebo provincii. Vyzval je, aby „zduchovnili“ svůj každodenní život podle ignaciánského ducha živé víry ve světě. Hovořil o tom, že je důležité prosazovat spravedlnost jako základní prvek identity a poslání, a dokonce se nebát zapojit do oblasti společenského a politického života „jezuitským způsobem“.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
30.1.2023 Novým provinciálem maďarských jezuitů byl jmenován P. Attila András SJ
26.1.2023 Sedmý a osmý obraz ze série „Nebeské srdce“
23.1.2023 Čtyřsté výročí britských jezuitů
17.1.2023 Z jednání rozšířené rady otce generála
28.12.2022 Pátý a šestý obraz ze série „Nebeské srdce“Náš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.

Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.

více »

Nejbližší akce

Odhodlaní putovať: Svatý Hostýn


Akademická farnost Olomouc


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Památka jezuitských misionářů a mučedníků

Památka sv. Pavla Mikiho a druhů

První mučedník jezuita


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil