Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Francouzští biskupové zahájili proces blahořečení P. Henriho de Lubaca SJ

Čtvrtek, 20.4.2023
Francie. Francouzská biskupská konference 31. března oznámila, že zahájení de Lubacova procesu blahořečení bylo schváleno na plenárním zasedání biskupů v Lurdech.


De Lubac je mnohými považován za jednoho z nejvýznamnějších teologů dvacátého století. Francouzský jezuitský kněz byl předním myslitelem ve škole, která se zasazovala o návrat k pramenům křesťanské tradice, ke spisům církevních otců. Spolu s Josephem Ratzingerem a Hansem Ursem von Balthasarem také založil časopis Communio.

Jeho nejznámější knihy jsou Nádhera církve, Křesťanská víra, Katolicismus, Drama ateistického humanismu a Mateřství církve, z nichž některé jsou dostupné v češtině.

De Lubac se narodil 20. února 1896 v severofrancouzském městě Cambrai a vyrůstal v tradičně katolické rodině s pěti sourozenci. Poté, co se jeho rodina přestěhovala do Lyonu, studoval de Lubac na jezuitské škole. V roce 1913 se rozhodl vstoupit do jezuitského řádu. Jeho noviciátní formace v Anglii byla následujícího roku přerušena první světovou válkou, kdy byl povolán do francouzské armády. V letech 1914 až 1919 sloužil v armádě a utrpěl zranění hlavy, které mu působilo bolesti po zbytek života.

De Lubac byl vysvěcen na kněze v roce 1927 a začal vyučovat teologii na Katolické univerzitě v Lyonu. Během druhé světové války vzdoroval ideologiím nacizmu a antisemitizmu. Spoluzaložil Sources Chrétiennes, sbírku patristických textů vydaných v řečtině nebo latině s francouzským překladem.

V roce 1950 bylo de Lubacovi zakázáno učit na Katolické univerzitě po dobu osmi let. Pokračoval v psaní a v roce 1958 byl jmenován členem Institutu de France. Papež Jan XXIII. jmenoval de Lubaca členem přípravné komise Druhého vatikánského koncilu v roce 1959. Později se účastnil koncilu jako peritus neboli teologický expert. Jeho spisy ovlivnily texty, které vzešly z koncilu.

Papež Jan Pavel II. jmenoval de Lubaca kardinálem v roce 1983 ve věku osmdesáti šesti let. Zemřel o devět let později v Paříži 4. září 1991.


Zdroj/Foto: Catholic News Agency.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
8.8.2023 Den Brna zve návštěvníky do jezuitského kostela
29.6.2023 Svatý Petr a svatý Ignác
8.6.2023 Děkovná mše svatá při výročí svaté Pavlíny
26.4.2023 Po stopách svatého Ignáce při pětistém výročí jeho příchodu do Itálie
21.12.2022 Dva jezuité zařazeni mezi ctihodnéNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Oslavy čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


Slavnostní bohoslužba na oslavu čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil