Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Šest důvodů, proč se stát jezuitou

Pondělí, 24.4.2023
Otec Andrew Laguna je členem Tovaryšstva Ježíšova čtrnáct let a patří do západní provincie USA. Je zodpovědný za pastoraci povolání. Níže uvádí šest hlavních důvodů, proč být jezuitou.


Toužíte zakoušet celoživotní růst

Být jezuitou znamená být mužem poslání. V jádru je naše charisma o disponibilitě, tedy o ochotě jít pro větší slávu Boží, kamkoli je to nejvíce potřeba. To přirozeně znamená, že se dostanete do situací, ve kterých jste nikdy předtím nebyli. Během své formace jsem měl poslání, ve kterých jsem se naučil novým dovednostem, od výuky Písma pro druháky v San Franciscu až po doprovázení migrantů v Latinské Americe. Pro tyto zkušenosti jsem jistě lepším člověkem, stejně jako lepším knězem.

Rádi poznáváte nové lidi

Než jsem začal řeholní život, byl můj svět relativně malý. Vyrostl jsem na předměstí v jižní Kalifornii a každý, koho jsem znal a měl rád, byl vzdálen do jedné hodiny autem. Vstup k jezuitům mi rozšířil obzory. S každým novým úkolem, ať už šlo o studium nebo apoštolskou práci, jsem potkával nové jezuity, kolegy, studenty, farníky a přátele. V tomto okamžiku svého života mohu říci, že jsem požehnán tím, že mám skvělou síť podpůrných vztahů, která zahrnuje více států a zemí.

Toužíte poznávat nové kultury a místa

Jezuité jsou mezinárodním řádem, což znamená, že nás najdete ve většině zemí. Není neobvyklé, že získáváme formační zkušenosti v zahraničí, a přestože může být náročné žít mimo rodnou vlast, zjistil jsem, že je to také hluboce obohacující. A není nad to modlit se a cítit se jako doma s bratry jezuity, které jste nikdy předtím nepotkali, v zemi, kterou jste dosud nikdy nenavštívili.

Toužíte žít ve společenství bratrů, které vám přináší radost a je pro vás výzvou

Nikdy jsem nevyrůstal s rodnými bratry, ačkoli jsem měl úžasné sestry, a vždy jsem toužil po zkušenosti bratrství. Nyní mám čtrnáct tisíc bratrů jezuitů po celém světě, a tak mi Bůh svým způsobem dal, co jsem chtěl. Svatý Ignác od počátku chtěl, abychom tento život žili jako společníci, jako přátelé v Pánu. Není pochyb o tom, že život v komunitě může být někdy křížem, ale je to také místo, kde prožívám velkou lásku a radost.

Toužíte doprovázet lidi na duchovní cestě

Podle našich raných dokumentů a dopisů je primárním cílem Tovaryšstva Ježíšova pomáhat duším, tedy přibližovat druhé k Bohu. Jako jezuita jsem mohl doprovázet druhé způsobem, který byl hluboce životodárný. Pro mě není větší útěchy než pomáhat druhým přiblížit se k Ježíši. Pokud i vám to přináší radost, pak možná máte povolání k jezuitům.

Milujete Ježíše a chcete být jeho společníkem

To je hlavní důvod, proč se stát jezuitou. Kristus volá každého z nás jménem a prostřednictvím duchovních cvičení si každý jezuita vytváří hluboké osobní přátelství s Pánem. Ze všech darů, které mi tento život dal, jsem nejvíce vděčný za svůj vztah k Ježíši, který každý den podporuje a oživuje mé povolání.

Toto je mých šest hlavních důvodů a jiný jezuita by pravděpodobně nabídl další. Ale pokud cítíte, jak Duch při čtení těchto textů hýbe vaším srdcem, pak možná máte povolání být bratrem nebo knězem v Tovaryšstvu Ježíšově.

O jezuitském povolání se dovíte více na webu Jezuitou dnes.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.9.2023 Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo
11.6.2023 Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení
6.6.2023 Pouť za povolání
1.6.2023 Kurz Samuel pomáhá v prohloubení vztahu s Bohem
16.4.2023 Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo JežíšovoNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Oslavy čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


Slavnostní bohoslužba na oslavu čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil