Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Proběhlo sympozium středoevropské jezuitské provincie

Neděle, 14.5.2023
Bad Staffelstein. Během velikonočního týdne se v bazilice Čtrnácti svatých pomocníků (Vierzehnheiligen) a jejím zázemí sešlo na svém každoročním sympoziu kolem sto osmdesáti jezuitů a zaměstnanců středoevropské provincie. Důraz byl kladen na to, jak lze víru žít a předávat dnes. „Všichni máme společný projekt hlásat Ježíšovo poselství,“ řekl provinciál P. Bernhard Bürgler SJ ve svém úvodním proslovu.


Jak s tímto úkolem můžeme uspět v dnešním světě, bylo tématem diskuze s P. Jamesem Hanveyem SJ z římské generální kurie Tovaryšstva, s básnířkou Norou-Eugenií Gomringer, která vede dům umělců Villa Concordia v Bamberku, a emeritním arcibiskupem z Bamberku Ludwigem Schickem. Kromě toho byli pozváni mladí lidé z Litvy, Švédska, Německa, Rakouska a Švýcarska, aby přispěli svými pohledy a zkušenostmi víry.

Otec Hanvey připomněl důležitost pohostinnosti v církvi. V pohostinné církvi je podle něj každý vítán se svým osobním příběhem. Vyzval přítomné, aby znovu objevili dar mlčení a nebáli se k němu pozvat mladé. Emeritní arcibiskup Ludwig Schick ve svém projevu zdůraznil, že víra není balík, který lze předávat dál. Je důležité vydávat svědectví o víře vlastním životem – jen tak může zasáhnout srdce druhých.

Na sympoziu otec Bürgler také představil apoštolský plán středoevropské provincie. Plán je kompasem pro příští roky. „Měl by dát orientaci naší provincii, spolubratrům a spolupracovníkům, aby se odvážili nových věcí.“ Apoštolský plán vyjmenovává cíle provincie v pěti oblastech: Mladí lidé a povolání; Pastorační péče; Školy a univerzity; Instituce pro vzdělávání dospělých a exerciční domy; Sociální záležitosti a ekologie. Kromě toho je zde otázka úspěšné komunikace ve společnosti, která se stále více digitalizuje. Na workshopech se diskutovalo o různých aspektech tohoto apoštolského plánu.

Součástí provinčního sympozia byla společná bohoslužba v bazilice Čtrnácti svatých pomocníků s arcibiskupem Ludwigem Schickem, workshopy na aktuální témata a projekty řádu i čas na výměnu názorů a setkání.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Central European Province.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.9.2023 Žít jako jezuita v Evropě
25.7.2023 K propuštění Marka Rupnika z jezuitského řádu
19.7.2023 Nauka o soužení III
17.7.2023 Nauka o soužení II
10.7.2023 Nauka o soužení INáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Oslavy čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


Slavnostní bohoslužba na oslavu čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil