Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel P. Josef Hladiš SJ

Pondělí, 15.5.2023
Uherské Hradiště. V neděli 14. května večer zemřel ve věku jednadevadesáti let v nemocnici v Uherském Hradišti otec Josef Hladiš. Poslední rozloučení s ním se uskuteční v pondělí 22. května v 15 hodin ve velehradské bazilice. Hlavním celebrantem mše svaté bude biskup Josef Nuzík. Tělo zesnulého bude uloženo na místním hřbitově.


Otec Josef se narodil 11. února 1932 v Nivnici. Studoval na velehradském gymnáziu, kde 14. srpna 1949 vstoupil do jezuitského řádu. Jako osmnáctiletý novic na Velehradě zažil „Akci K“, kdy v noci z 13. na 14. dubna 1950 komunističtí ozbrojenci odvezli všechny řeholníky do centralizačních klášte-rů. Dostal se do Bohosudova, později do Hájku u Prahy. V rámci „převýchovy“ pracoval na stavbě klíčavské přehrady. Po roce se vrátil k rodičům do Nivnice a pracoval jako pomocník v zemědělství. V Praze-Krči složil tajně 4. listopadu 1952 první sliby. Povolávací rozkaz ho roku 1953 odvelel do Bys-třice u Nýrska a do Janovic. Po vojně odešel do Ostravy, kde pracoval jako dělník. Tam navštěvoval gymnázium, které ukončil maturitou roku 1957. V březnu 1960 byl odsouzen za podvracení republi-ky k pěti letům vězení. Po několika měsících byl propuštěn na amnestii. Dále vykonával dělnické profese v Ostravě. Vystudoval také střední průmyslovou školu strojní v Ostravě, kde maturoval roku 1965.

Po uvolnění režimu v roce 1968 pokračoval tři roky ve studiu na bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1971 biskupem Karlem Skoupým v Brně. Působil jako kaplan v Kroměříži, Zlobicích a Prostějově, jako administrátor od roku 1977 v Šubířově, Skřípově a Brodku u Konice a v Suchdole u Prostějova. Stále byl pod kontrolou Státní bezpečnosti. Poslední sliby složil 22. dubna 1975 v Brně. Na Velehrad se vrátil teprve po sametové revoluci roku 1989; jako představený a správce farnosti se podílel na přípravě návštěvy papeže Jana Pavla II. v roce 1990. Dále působil od roku 1996 v Kolíně, od roku 1998 v Praze a po roce opět v Kolíně. Tam setrval až do roku 2013, kdy se stal členem jezuitské komunity na Velehradě.

Pro otce Josefa byl charakteristický dopisní apoštolát, jehož prostřednictvím osobně povzbuzoval druhé ve víře a v lásce. Až do posledních dnů byl obětavým zpovědníkem.

Parte ke stažení naleznete ZDE.

Foto: P. Josef Hladiš SJ při oslavě devadesátých narozenin.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
29.6.2023 Neokázale a pilně sloužil
22.6.2023 Pohřeb P. Petra Koláře SJ
5.6.2023 Kardinál Duka zaslal kondolenci k úmrtí P. Petra Koláře
25.5.2023 Zemřel P. Petr Kolář
18.1.2023 Jan Rybář – malý velký člověkNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Oslavy čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


Slavnostní bohoslužba na oslavu čtyřstého výročí České provincie Tovaryšstva Ježíšova


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil