Články / Aktuality Dnes je 23. 6. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Setkání mluvčích řeholních kongregací

Pondělí, 4.12.2023
Koden. Hledání možností setkávání, integrace a spolupráce je důležitým prvkem jezuitské mise. Jedním z příkladů je služba mluvčího Polské biskupské konference P. Leszka Gęsiaka SJ. Od podzimu 2020, kdy započal tuto svoji službu, využil příležitosti k setkáním mluvčích z různých mužských řeholních kongregací v Polsku, zpočátku online, později prostřednictvím osobních setkání. Ve dnech 12. až 14. listopadu se uskutečnilo třetí osobní setkání. Hostiteli byli obláti Panny Marie Immaculaty v Kodenu, který se nachází na polsko-běloruských hranicích.


Čas byl využit ke sdílení zkušeností ve službě mluvčích a k rozšíření znalostí o krizovém řízení. Hostem setkání byl kapitán Dariusz Sienicki, který je mluvčím velitele nadbuzanského odboru pohraniční stráže. Představil přítomným svou práci a výzvy spojené se službou na polských hranicích a rozšířil jejich znalosti problematiky migrace. Tato složka pohraniční stráže má ve své správě hranice nejen s Běloruskem, ale i s Ukrajinou, což je reakce na migrační krizi na podzim 2021 a na obrovskou vlnu válečných uprchlíků z Ukrajiny od 24. února 2022.

Během setkání účastníci diskutovali o některých otázkách obsažených v závěrečné zprávě po prvním římském zasedání synody o synodalitě. Věnovali se také problematice spolupráce řeholních řádů v mediální komunikaci a rozvoji stávajících informačních kanálů.

Pracovní setkání bylo spojeno s návštěvami poutních míst. Kromě svatyně Panny Marie Kodenské, Matky jednoty, byli také ve svatyni blahoslavených mučedníků z Podlasie v Pratulinu a v katolické farnosti byzantsko-slovanského obřadu v Kostomłotách, která je jedinou farností tohoto ritu na světě. Před druhou světovou válkou jezuité silně ovlivnili tento ritus prostřednictvím misie v Albertinu, která zahrnovala jezuitský noviciát byzantsko-slovanského obřadu. Jedním z členů komunity byl služebník Boží P. Walter Ciszek SJ.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.6.2024 Třetí probace je to, co si její účastníci dávají navzájem
16.6.2024 Víkend pro zájemce o jezuitský řád
10.6.2024 Péče o mladé a nová duchovní povolání
28.5.2024 Slovenští jezuité prosili o nová povolání
18.4.2024 Nekonečné VelikonoceNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za všechny, kdo jsou na útěku ze své vlasti
Modleme se, aby ti, kdo prchají před válkou nebo hladem a jsou nuceni podnikat cesty plné nebezpečí a násilí, našli v hostitelských zemích laskavé přijetí a nové životní příležitosti.

Národní úmysl
Za volby do Evropského parlamentu
Modleme se, aby poslanci zvolení do Evropského parlamentu respektovali přirozený řád vepsaný Bohem do stvoření a usilovali o opravdovou spravedlnost.

více »

Nejbližší akce

Víkend pro zájemce o jezuitský řád


Poutní mše svatá v kostele svatého Ignáce z Loyoly v Praze


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil