Články / Názory Dnes je 16. 11. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Názory

         A     A     A

Šaty dělaj člověka

Úterý, 9.2.2010
Vzpomínka na provinciála Františka Šilhana 25 let po jeho smrti

Jan Rybář

Mám rád sólisty ve fraku. Mám rád v neděli na mši pány v obleku, dámy v klobouku a ministranty ve vyleštěných botičkách. V mém dětství mne zklamala kněžna Salmová v kartounových šatech. A klame i mozaika jednoho arcibiskupa: znalec pozná, že je oděn jako kardinál, ač jím nikdy nebyl.


Za normalizace jezdil pan opat Tajovský za hranice ke svým slovanským spolubratřím jako civilista - jinak ani nemohl - ale v kufru s sebou vláčel opatský háv, aby ho vůbec přijali. Podobně tomu bylo u představeného českých jezuitů P. Šilhana. To byla rovněž osoba soudruhy nenáviděná a souzená v jednom velkém monstrprocesu s opatem Tajovským. Taky u něho je příhoda s oblečením. Ale nepředbíhejme.

P. Šilhan zdědil jako provinciál roku 1945 českou provincii v troskách. Co dalo práce získat biskupské gymnázium v Brně z moci Rudé armády! A domy po německých jezuitech... Přesto se hned rozjela 3 gymnázia, obsazená učitelským sborem z Tovaryšstva Ježíšova. Dále exercicie, noviciát i filozofický institut v Děčíně a mnoho jiného.

Počátkem roku 1950 ale náhle přišlo zatčení, vyšetřování a nakonec i odsouzení na 25 let věznění v nejtěžších žalářích socialistické republiky. Ve vězení byl Šilhan často v korekci; v práci byl šikovný tak, že mohl pomoci i nešikovným. Vždycky byl plný křesťanského optimizmu a humoru.

Po podmínečném propuštění v roce 1965 ho ihned čekala domácí internace. Jeho hvězdná hodina přišla až s pražským jarem, kdy byl přijat na audienci u papeže Pavla VI. A teď jsme konečně zase u šatů. František Šilhan vyprávěl, že se u té soukromé audience cítil jako herec v kostýmu. Přijel totiž do Říma jako penzista z domova důchodců: v obstarožním kloboučku, štruksových kalhotách, v obnošeném trenčkotu a sešlapaných polobotkách.

Takto prý ho nechtěli k papeži pustit, a tak vstoupil nakonec do audienční síně ve zbrusu novém taláru, s moaré cingulem, biretem a profesním pláštěm. Do vlasti se však vrátil zase ve svém ošoupaném oblečení. Později rád ukazoval foto s papežem a šibalsky dodával: „Koukejte, to jsem já!“ Dožil se oslavy 40. výročí Osvobození a 13. února 1985 na Moravci zemřel. Letos je to 25 let…


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.7.2018 Jezuita P. Fantišek Šilhan na TV Noe
19.8.2013 Přenesení ostatků Antonína Zgarbíka
2.12.2009 K výročí listopadové revoluce
27.6.2009 Proces H opět obživlNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Ve službě míru a pokoje
Aby jazyk srdce a dialogu vždy převážil nad jazykem zbraní.
Národní úmysl: Aby naše představa o Bohu vycházela ze zjevení obsaženého v Písmu a utvářela nás v radostné a svobodné Boží děti (srv. Žl 115/113b).
více »

Nejbližší akce

Setkání mladých lidí a řeholníků s názvem "Jsme svatí?"


III. konference o evangelizaci


Rekolekce s P. Józefem Augustynem


Setkání pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova: Vnitřní uzdravení


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Památka sv. Rocha Gonzaleze a druhů

Památka bl. Michaela Augustina Pro


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil