Články / Aktuality Dnes je 19. 10. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

U Brna se opět konaly středověké tábory

Úterý, 24.8.2010
Budkovice. Na louce v Budkovicích nedaleko Ivančic u Brna se opět konaly tradiční středověké tábory. Od 1. července do 20. srpna pořádali čeští jezuité celkem pět turnusů. Tři z nich byly určeny pro nováčky, dva pak pro veterány, tedy pro ty, kteří v předchozích letech už absolvovali alespoň jeden z rytířských táborů.


„Již tradičně dělíme turnusy na dvě kategorie - pro nováčky a veterány. Je to dáno tím, že rytířem se člověk může stát jen jednou,“ vysvětluje mladý bratr Tomáš Novák. Když je tedy někdo pasován na rytíře, může se na tábor znovu vrátit, ale čeká ho již něco náročnějšího.

I díky štědrosti sponzorů se v minulosti podařilo dokoupit další stany a tak na tábory pro veterány může nyní přijet okolo 30 mladých rytířů. Turnusy pro nováčky jsou tradičně menší, a tak je obvykle účastníků asi o deset méně. Celkem do Budkovic letos přijelo na 120 chlapců, nejčastěji ve věku od 10 do 15 let.

Tábor pro nováčky je vždy ve znamení zkoušek, jež musí absolvovat každý, kdo se chce stát rytířem. Ani letos tomu nebylo jinak. Zkoušek je celkem devět. Některé jsou zaměřeny na teoretické znalosti, jiné na fyzickou zdatnost a obratnost. Všechny zkoušky je možné plnit na první až třetí stupeň. Tomu odpovídá také rytířská hodnost, které lze dosáhnout.

Mladí panoši tak postupně získávají vědomosti například z heraldiky, historie, botaniky, orientace v terénu nebo „bohovědy“. Musí ovšem prokázat i statečnost, odvahu a vytrvalost v bojovém umění, střelbě z luku, či v různých jiných disciplínách zaměřených na jejich fyzickou zdatnost. V rámci zkoušek se mohou pochlubit i svými výtvarnými schopnostmi a zručností.

Motiv celotáborové hry pro veterány, tedy pro ty, kteří se již dříve stali rytíři, se neustále obměňuje. „Letos na jednom z těchto táborů soupeřili řády templářů a johanitů o udělení různých privilegií pro svá města od panovníka,“ uvádí bratr Václav Dlapka, který před dvanácti lety začal pořádat první středověké tábory ve spolupráci se zlínskými salesiány. „Na dalším turnusu bojovali křesťanští rytíři se saracény. Strhla se i bitva o pevnost. Stateční rytíři museli čelit lítému boji, do kterého nepřátelé přitáhli s katapultem,“ dodává s úsměvem.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
6.8.2018 Čeští novicové se zúčastnili rytířského tábora v Budkovicích
12.7.2013 Další ročník rytířských táborů se úspěšně rozběhl
24.8.2011 Skončily letošní rytířské tábory
4.12.2007 Pracovní setkání českého a slovenského provinciála
27.8.2007 Jak se stát jezuitou pro dnešní Evropu?Novinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Poslání zasvěcených osob
Aby u mužů a žen zasvěcených Bohu vzplálo misijní nadšení a byli nablízku chudým, vyhnancům a těm, kdo jsou umlčeni a nemají slovo.
Národní úmysl: Za takové poznání Pána Ježíše, které nám umožní plně se na něj spoléhat (srv. Žl 23/22).
více »

Nejbližší akce

Setkání mladých lidí a řeholníků s názvem


III. konference o evangelizaci


Rekolekce s P. Józefem Augustynem


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Duchovní obnova o mši svaté


Duchovní obnova pro manželské páry


více »

Kalendárium

Památka mučedníků ze Severní Ameriky


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil