Články / Aktuality Dnes je 21. 10. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Vatikánští astronomové: Předpověď zániku světa je psedovědecká

Čtvrtek, 20.12.2012
Vatikán. Ředitel Vatikánské observatoře José Gabriel Funes SJ se rozhodl uklidnit ty, kteří se obávají, že 21. prosince nastane konec světa. V článku pro list L'Osservatore Romano jezuitský vědec napsal, že proroctví založené na výkladu mayského kalendáře se neopírá o žádné vědecké důkazy.


Proroctví o blížícím se konci světa jsou založeny na mayském kalendáři a jeho výkladu. Prastarý kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a končí zítřejším datem, to je 21. prosince 2012. Podle některých interpretací toto datum přinese zánik tohoto světa.

"Nemá vůbec žádný smysl mluvit o vědeckém základu těchto předpovědí," uvádí Funes. Zvěsti o konci světa jsou podle něho jen "pseudopředpovědi" a nikdo soudný by se jimi neměl nechat znepokojovat. Věřícím křesťanům navíc připomněl, že jejich víra znamená také doufat, že smrtí nic nekončí.

Astrofyzik Pavel Gábor, český jezuita, který působí ve Vatikánské observatoři v Arizoně, k tomu dodává: „Dokud neobjevíme mimozemský život, budeme stále oscilovat mezi představou tzv. vzácné země a představou, že život je přirozeným, nutným a všeobecně rozšířeným důsledkem chemické reaktivity.“ Teorie vzácné země (anglicky "rare earth") znamená, že život je ve vesmíru velmi vzácný, a pozemská biosféra je možná jediným příkladem tohoto jevu.

Přírodní vědy nás podle Gábora učí trpělivosti. Odpovědi na naše otázky totiž jsou vždy plody úsilí řady generací badatelů. „Lze z dnešního stavu poznání v astrobiologii něco vyvodit?“ ptá se dále jezuitský astrofyzik. On sám se domnívá, že ano: „Život na této planetě je vzácný a nádherný dar, který je křehký i odolný zároveň: křehký, protože je vůči kosmickým silám velmi zranitelný; odolný, protože živé buňky dokážou přežít v neuvěřitelně nepříznivých podmínkách.“

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.9.2017 Jezuitský astrofyzik Pavel Gábor povede seminář pro pedagogy
1.4.2016 Papež František jmenoval nového rektora Gregoriánské univerzity
12.2.2016 Otevírá se před námi nová dimenze světa
27.9.2015 Vatikánskou observatoř povede bratr Guy Consolmagno
6.5.2014 Jezuitský astrofyzik Pavel Gábor navštíví Českou republiku


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Duchovní cvičení

Ignác z Loyoly

Španělsko-české bilingvní vydání představuje revidovaný český překlad Duchovních cvičení, doplněný o tzv. Autograf, nejstarší rukopis exerciční knížky, nacházející se v kritickém vydání Monumenta historica Societatis Iesu. Kniha není asketickou příručkou ani bezprostředním návodem k rozjímání, ale výsledkem duchovních zápisků, které si sv. Ignác (1491–1556) zaznamenával...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Práva dělníků a nezaměstnaných
Za svět práce, aby všem byla zajištěna úcta a ochrana práv a nezaměstnaným aby se dala možnost přispět k budování společného dobra.
Národní úmysl: Za křesťany, aby na přímluvu Panny Marie opět věřili v převratnou sílu něhy a lásky a nepochybovali o tom, že pokora a mírnost jsou ctnostmi silných (EG č. 288).
více »

Nejbližší akce

Rekolekce s P. Józefem Augustynem


více »

Nejbližší duchovní akce

Boží slovo v životě křesťana


Víkend gregoriánského chorálu


Kněžské exercicie


Ignaciánské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil