Články / Aktuality Dnes je 13. 12. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Vatikánští astronomové: Předpověď zániku světa je psedovědecká

Čtvrtek, 20.12.2012
Vatikán. Ředitel Vatikánské observatoře José Gabriel Funes SJ se rozhodl uklidnit ty, kteří se obávají, že 21. prosince nastane konec světa. V článku pro list L'Osservatore Romano jezuitský vědec napsal, že proroctví založené na výkladu mayského kalendáře se neopírá o žádné vědecké důkazy.


Proroctví o blížícím se konci světa jsou založeny na mayském kalendáři a jeho výkladu. Prastarý kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a končí zítřejším datem, to je 21. prosince 2012. Podle některých interpretací toto datum přinese zánik tohoto světa.

"Nemá vůbec žádný smysl mluvit o vědeckém základu těchto předpovědí," uvádí Funes. Zvěsti o konci světa jsou podle něho jen "pseudopředpovědi" a nikdo soudný by se jimi neměl nechat znepokojovat. Věřícím křesťanům navíc připomněl, že jejich víra znamená také doufat, že smrtí nic nekončí.

Astrofyzik Pavel Gábor, český jezuita, který působí ve Vatikánské observatoři v Arizoně, k tomu dodává: „Dokud neobjevíme mimozemský život, budeme stále oscilovat mezi představou tzv. vzácné země a představou, že život je přirozeným, nutným a všeobecně rozšířeným důsledkem chemické reaktivity.“ Teorie vzácné země (anglicky "rare earth") znamená, že život je ve vesmíru velmi vzácný, a pozemská biosféra je možná jediným příkladem tohoto jevu.

Přírodní vědy nás podle Gábora učí trpělivosti. Odpovědi na naše otázky totiž jsou vždy plody úsilí řady generací badatelů. „Lze z dnešního stavu poznání v astrobiologii něco vyvodit?“ ptá se dále jezuitský astrofyzik. On sám se domnívá, že ano: „Život na této planetě je vzácný a nádherný dar, který je křehký i odolný zároveň: křehký, protože je vůči kosmickým silám velmi zranitelný; odolný, protože živé buňky dokážou přežít v neuvěřitelně nepříznivých podmínkách.“

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.9.2017 Jezuitský astrofyzik Pavel Gábor povede seminář pro pedagogy
1.4.2016 Papež František jmenoval nového rektora Gregoriánské univerzity
12.2.2016 Otevírá se před námi nová dimenze světa
27.9.2015 Vatikánskou observatoř povede bratr Guy Consolmagno
6.5.2014 Jezuitský astrofyzik Pavel Gábor navštíví Českou republiku


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Dějiny filosofie III.

Od Ockhama k Suárezovi
Frederick Copleston

Třetí díl 11tisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona zahrnuje dobu od Ockhama k Suárezovi. Jde tudíž o dobu od vrcholného středověku po raný novověk. Uznávaná autorita v oboru dějin filosofie, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.) se ve vědeckém světě skvěle osvědčil. Jeho text vždy...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Senioři
Za seniory, aby našli v rodinách a v křesťanských společenstvích oporu a mohli se moudrostí a zkušeností podílet na předávání víry a výchově nových generací.
Národní úmysl: Za vytrvalost v modlitbě (EG, č. 281,282).
více »

Nejbližší akce

Dny víry u Ignáce


Studentský Velehrad 2018


Středoevropský Magis 2018


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro mládež 18-30 let


Povoláním člověk


Duchovní cvičení pro ty, kdo přijali iniciační svátosti v dospělosti


Škola modlitby Lectio Divina


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil