Články / Aktuality Dnes je 22. 9. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Vatikánští astronomové: Předpověď zániku světa je psedovědecká

Čtvrtek, 20.12.2012
Vatikán. Ředitel Vatikánské observatoře José Gabriel Funes SJ se rozhodl uklidnit ty, kteří se obávají, že 21. prosince nastane konec světa. V článku pro list L'Osservatore Romano jezuitský vědec napsal, že proroctví založené na výkladu mayského kalendáře se neopírá o žádné vědecké důkazy.


Proroctví o blížícím se konci světa jsou založeny na mayském kalendáři a jeho výkladu. Prastarý kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a končí zítřejším datem, to je 21. prosince 2012. Podle některých interpretací toto datum přinese zánik tohoto světa.

"Nemá vůbec žádný smysl mluvit o vědeckém základu těchto předpovědí," uvádí Funes. Zvěsti o konci světa jsou podle něho jen "pseudopředpovědi" a nikdo soudný by se jimi neměl nechat znepokojovat. Věřícím křesťanům navíc připomněl, že jejich víra znamená také doufat, že smrtí nic nekončí.

Astrofyzik Pavel Gábor, český jezuita, který působí ve Vatikánské observatoři v Arizoně, k tomu dodává: „Dokud neobjevíme mimozemský život, budeme stále oscilovat mezi představou tzv. vzácné země a představou, že život je přirozeným, nutným a všeobecně rozšířeným důsledkem chemické reaktivity.“ Teorie vzácné země (anglicky "rare earth") znamená, že život je ve vesmíru velmi vzácný, a pozemská biosféra je možná jediným příkladem tohoto jevu.

Přírodní vědy nás podle Gábora učí trpělivosti. Odpovědi na naše otázky totiž jsou vždy plody úsilí řady generací badatelů. „Lze z dnešního stavu poznání v astrobiologii něco vyvodit?“ ptá se dále jezuitský astrofyzik. On sám se domnívá, že ano: „Život na této planetě je vzácný a nádherný dar, který je křehký i odolný zároveň: křehký, protože je vůči kosmickým silám velmi zranitelný; odolný, protože živé buňky dokážou přežít v neuvěřitelně nepříznivých podmínkách.“

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.8.2018 Horko k zalknutí
2.8.2018 Jezuitský astrofyzik P. Pavel Gábor bude přednášet v Jihlavě
26.2.2018 Mimozemšťané
19.9.2017 Jezuitský astrofyzik Pavel Gábor povede seminář pro pedagogy
1.4.2016 Papež František jmenoval nového rektora Gregoriánské univerzityNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Mladí lidé v Africe
Aby mladí lidí afrického světadílu měli přístup ke vzdělání a práci ve vlastní zemi.
Národní úmysl: Za odvahu ke každodennímu následování Pána i přes opakující se poklesky a nedokonalosti (srv. Žl 137/136).
více »

Nejbližší akce

Pouť jezuitských přátel a spolupracovníků


Konference Řád a město, řád a jeho mecenáši


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova pro teenagery


Víkend pro seniory


Ignaciánské duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil