Olomouc. Ve dnech 10. - 11. února zavítal do Olomouce arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretář vatikánské Kongregace pro východní církve a profesor Papežského východního institutu v Římě. Jako hostující profesor Cyrilometodějské teologické fakulty zde tento slovenský jezuita vystoupil s přednáškou a workshopem, určenými pro studenty, akademické pracovníky i širší veřejnost. Tématem jeho úvah byly proměny současné Evropy. Akci spolupořádal Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu
V pondělí 10. února od 17:30 hodin přednesl arcibiskup Cyril Vasiľ SJ na půdě Cyrilometodějské teologické fakulty UP přednášku s názvem „Premeny súčasnej Európy". Po přednášce následoval prostor k diskuzi. V úterý 11. února pak od 9:00 do 10:30 hodin vedl workshop s názvem „Pol storočia po Unitatis Redintegratio a Orientalium Ecclesiarum - čas na bilanciu a plánovanie ďalšej púte". Obě setkání pořádala Cyrilometodějská teologická fakulta UP ve spolupráci s Institutem interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu.
Arcibiskup prof. Cyril Vasiľ SJ se narodil roku 1965 v Košicích. Vysvěcen na kněze byl v roce 1987 a v témže roce se souhlasem svého ordináře odešel do emigrace, aby mohl pokračovat ve vyšších teologických studiích. Během studia východního práva na Papežském východním institutu v Římě vstoupil roku 1990 do Tovaryšstva Ježíšova. V roce 1994 dokončil a obhájil svoji doktorskou práci v oboru východního práva. K olomoucké univerzitě má osobní vztah, neboť v roce 1998 se zde habilitoval. Roku 2007 byl jmenován rektorem Papežského východního institutu a o dva roky později jej papež Benedikt XVI. jmenoval sekretářem Kongregace pro východní církve. Je žákem prof. Ivana Žužeka SJ. Je znám svými vědeckými pracemi jako erudovaný kanonista, znalec křesťanského Východu a ekumenického dialogu. Aktivní je rovněž ve skautském hnutí.
Text nás seznamuje s Marií, která v dějinách upoutala tolik lidských srdcí! To je důležité faktum nejen pro teology. Je potřebné se k ní nejen obracet, ale také studovat: jak žila ona i ti, kdo na ni mysleli. Špidlíkovo sdělení nás podněcuje ke zdravé mariánské úctě. objednat »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Za ty, kdo nesou odpovědnost za hospodářství a ekonomii
Aby ti, kdo nesou odpovědnost za teorii a řízení hospodářství, měli odvahu odmítat ekonomii vyřazování a nerovnosti a uměli otevírat nové cesty. Národní úmysl: Za rodinná a farní společenství, aby napomáhala kladným odpovědím na Boží volání.