Články / Aktuality Dnes je 27. 4. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Klatovy se o víkendu navrátily do doby Balbínovy

Úterý, 29.4.2014
Klatovy. Poslední dubnový víkend v Klatovech již tradičně patřil konferenci Barokní jezuitské Klatovy. Letošní osmý ročník se zaměřil na život a dílo jezuity a českého vlastence Bohuslava Balbína. Na účastníky čekala historická konference, rekviem v provedení Kolegia pro duchovní hudbu a nedělní mše svatá v jezuitském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Akci uzavřelo vystoupení herce Miroslava Gabriela Částka, který přednesl úryvky z knihy Citadela od Antoina de Saint–Exupéryho.


„Tradičně plný sál Městské knihovny Klatovy se po oba dny doslova ocitl v 17. století a velmi silně vnímal, jakou osobností Bohuslav Balbín skutečně byl,“ popisuje své dojmy z konference na webu pořádajícího sdružení Klatovské katakomby Lukáš Kopecký. Klatovské „vyhnanství“ Balbínovi umožnilo dále tvořit a věnovat se svým spisům; právě zde například, na popud svého přítele Tomáše Pešiny z Čechorodu, vytvořil jedno ze svých nejdůležitějších děl – Rozpravu na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého.

Balbínův pobyt v Klatovech účastníkům konference přiblížil P. Miroslav Herold SJ. „Díky jeho výzkumům tak již víme, kterak byl Balbín oblíbeným a doporučovaným zpovědníkem v Habarticích a zároveň zažil v tamních lesích rysa i ono záhadné zvíře jménem prašivec,“ přibližuje Heroldův příspěvek Lukáš Kopecký. Mladý církevní historik se při svém výzkumu věnoval také tomu, kde v Klatovech Balbín bydlel a do jak širokého okolí podnikal cesty za poznáním i za vzděláním.

V dalších příspěvcích se například Martin Svatoš z Akademie věd ČR zamýšlel nad tím, proč byl Balbín – jako jakási výjimka – přijímán jako vlastenecký kněz a učenec, zatímco ostatní jezuité byli odmítáni jako spolutvůrci „Temna“. Ivana Čornejová z Ústavu dějin Univerzity Karlovy pak naznačila, jak česká historiografie, ale i celá česká společnost velmi zvláštně vnímala Balbínovo životní dílo i odkaz. Historickou konferenci uzavřel příspěvek nazvaný „Káva, čokoláda, čaj a jiné požitky z lékárny 17. století“. „Karel Černý ukázal, že ač se v Orientu káva samozřejmě pila, tak «turecká káva» nejen že nemá oporu v historii, ale zároveň opravdu není zdraví prospěšná,“ přibližuje své poznatky z prezentace klatovského rodáka Lukáš Kopecký. „Pyšní naopak můžeme být na to, že v Praze existovala první opravdová kavárna již na počátku 18. století,“ dodává Kopecký.

Po ukončení historické konference v sobotu v podvečer v jezuitském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce následovala Missa de Requiem Mikuláše Františka Xavera Wentzelyho v provedení Kolegia pro duchovní hudbu pod vedením Víta Aschenbrennera. V neděli dopoledne se účastníci setkali při společném slavení mše svaté, které předsedal někdejší provinciál českých jezuitů P. František Hylmar SJ. V podvečer celou akci uzavřel herec Miroslav Gabriel Částek, jenž v klatovských katakombách přednesl úryvky z knihy Citadela od Antoina de Saint–Exupéryho.

Akci uspořádalo sdružení Klatovské katakomby ve spolupráci s místní římskokatolickou farností a Městskou knihovnou Klatovy.


Zdroj: Klatovské katakomby.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.4.2017 V Klatovech se bude diskutovat o duchovním i světském cestování
26.4.2016 Ohlédnutí za jubilejním ročníkem Barokních jezuitských Klatov
26.4.2015 V Klatovech se diskutovalo o barokní víře, vědě a literatuře
6.7.2013 Nový klatovský karafiát nese jméno jezuity Vojtěcha Chanovského
30.4.2013 V Klatovech si letos připomněli dvě významné osobnosti regionu


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Mlčení

Šúsaku Endó

Mlčení japonského spisovatele Šúsaku Endóa (1923–1996) je drsný a zároveň poetický i myšlenkově bohatý příběh o zániku křesťanské misie v Japonsku v 17. století. Téma, které o něco dříve zpracoval i český spisovatel Jaroslav Durych v rozsáhlé epopeji Služebníci neužiteční, Endó pojal z neobvyklé perspektivy japonského katolického křesťana...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Mladí lidé
Za mládež, aby uměla velkodušně odpovědět na vlastní povolání a vážně uvažovala i o možnosti zasvětit se Bohu v kněžství a zasvěceném životě.
Národní úmysl: Za mladé lidi, aby nacházeli odvahu otevřít srdce pro Boží lásku. Také za požehnání a trvalé duchovní plody letošního srpnového celostátního setkání mládeže v Olomouci.
více »

Nejbližší akce

Barokní jezuitské Klatovy 2017


Duchovně-odpočinkový pobyt s P. Františkem Líznou


Absolventský Velehrad


Brněnská pouť do Křtin


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory a animátory seniorů


Duchovní obnova pro seniory


Nazírání Písma svatého


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo


více »

Kalendárium

Památka Josefa Marie Rubia


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil