Články / Aktuality Dnes je 24. 10. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Klatovy se o víkendu navrátily do doby Balbínovy

Úterý, 29.4.2014
Klatovy. Poslední dubnový víkend v Klatovech již tradičně patřil konferenci Barokní jezuitské Klatovy. Letošní osmý ročník se zaměřil na život a dílo jezuity a českého vlastence Bohuslava Balbína. Na účastníky čekala historická konference, rekviem v provedení Kolegia pro duchovní hudbu a nedělní mše svatá v jezuitském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Akci uzavřelo vystoupení herce Miroslava Gabriela Částka, který přednesl úryvky z knihy Citadela od Antoina de Saint–Exupéryho.


„Tradičně plný sál Městské knihovny Klatovy se po oba dny doslova ocitl v 17. století a velmi silně vnímal, jakou osobností Bohuslav Balbín skutečně byl,“ popisuje své dojmy z konference na webu pořádajícího sdružení Klatovské katakomby Lukáš Kopecký. Klatovské „vyhnanství“ Balbínovi umožnilo dále tvořit a věnovat se svým spisům; právě zde například, na popud svého přítele Tomáše Pešiny z Čechorodu, vytvořil jedno ze svých nejdůležitějších děl – Rozpravu na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého.

Balbínův pobyt v Klatovech účastníkům konference přiblížil P. Miroslav Herold SJ. „Díky jeho výzkumům tak již víme, kterak byl Balbín oblíbeným a doporučovaným zpovědníkem v Habarticích a zároveň zažil v tamních lesích rysa i ono záhadné zvíře jménem prašivec,“ přibližuje Heroldův příspěvek Lukáš Kopecký. Mladý církevní historik se při svém výzkumu věnoval také tomu, kde v Klatovech Balbín bydlel a do jak širokého okolí podnikal cesty za poznáním i za vzděláním.

V dalších příspěvcích se například Martin Svatoš z Akademie věd ČR zamýšlel nad tím, proč byl Balbín – jako jakási výjimka – přijímán jako vlastenecký kněz a učenec, zatímco ostatní jezuité byli odmítáni jako spolutvůrci „Temna“. Ivana Čornejová z Ústavu dějin Univerzity Karlovy pak naznačila, jak česká historiografie, ale i celá česká společnost velmi zvláštně vnímala Balbínovo životní dílo i odkaz. Historickou konferenci uzavřel příspěvek nazvaný „Káva, čokoláda, čaj a jiné požitky z lékárny 17. století“. „Karel Černý ukázal, že ač se v Orientu káva samozřejmě pila, tak «turecká káva» nejen že nemá oporu v historii, ale zároveň opravdu není zdraví prospěšná,“ přibližuje své poznatky z prezentace klatovského rodáka Lukáš Kopecký. „Pyšní naopak můžeme být na to, že v Praze existovala první opravdová kavárna již na počátku 18. století,“ dodává Kopecký.

Po ukončení historické konference v sobotu v podvečer v jezuitském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce následovala Missa de Requiem Mikuláše Františka Xavera Wentzelyho v provedení Kolegia pro duchovní hudbu pod vedením Víta Aschenbrennera. V neděli dopoledne se účastníci setkali při společném slavení mše svaté, které předsedal někdejší provinciál českých jezuitů P. František Hylmar SJ. V podvečer celou akci uzavřel herec Miroslav Gabriel Částek, jenž v klatovských katakombách přednesl úryvky z knihy Citadela od Antoina de Saint–Exupéryho.

Akci uspořádalo sdružení Klatovské katakomby ve spolupráci s místní římskokatolickou farností a Městskou knihovnou Klatovy.


Zdroj: Klatovské katakomby.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.5.2017 Barokní jezuitské Klatovy již pojedenácté
13.4.2017 V Klatovech se bude diskutovat o duchovním i světském cestování
26.4.2016 Ohlédnutí za jubilejním ročníkem Barokních jezuitských Klatov
26.4.2015 V Klatovech se diskutovalo o barokní víře, vědě a literatuře
6.7.2013 Nový klatovský karafiát nese jméno jezuity Vojtěcha Chanovského


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Duchovní cvičení

Ignác z Loyoly

Španělsko-české bilingvní vydání představuje revidovaný český překlad Duchovních cvičení, doplněný o tzv. Autograf, nejstarší rukopis exerciční knížky, nacházející se v kritickém vydání Monumenta historica Societatis Iesu. Kniha není asketickou příručkou ani bezprostředním návodem k rozjímání, ale výsledkem duchovních zápisků, které si sv. Ignác (1491–1556) zaznamenával...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Práva dělníků a nezaměstnaných
Za svět práce, aby všem byla zajištěna úcta a ochrana práv a nezaměstnaným aby se dala možnost přispět k budování společného dobra.
Národní úmysl: Za křesťany, aby na přímluvu Panny Marie opět věřili v převratnou sílu něhy a lásky a nepochybovali o tom, že pokora a mírnost jsou ctnostmi silných (EG č. 288).
více »

Nejbližší akce

Rekolekce s P. Józefem Augustynem


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Ignaciánské exercicie


Ignaciánské exercicie (Kurz 215)


Duchovní obnova o mši svaté


více »

Kalendárium

Památka bl. Dominika Collinse

Památka sv. Alfonse Rodrígueze


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil