Jezuité vyjádřili účast obětem ničivé katastrofy v Brazílii

2.2.2019 

Brumadinho. Jezuitská organizace věnující se prosazování spravedlnosti v těžebním průmyslu vyjádřila účast všem rodinám obětí protržené nádrže v brazilském městečku, ve kterém se v pátek 25. ledna protrhla důlní nádrž na železnou rudu a do okolí se tak vylil toxický odpad. Zanechal za sebou více než 60 obětí na životech a na 300 nezvěstných. Navíc na 24 tisíc osob muselo být evakuováno, protože hrozí vážné riziko, že se protrhne další odpadní nádrž. Spolu se ztrátou na životech byl velmi vážně poškozen i místní ekosystém.


Naneštěstí se nejedná o první takové neštěstí v brazilském státě Minas Gerais. V listopadu 2015 zde protržení přehrady San Marco způsobilo smrt 19 lidí a nejhorší ekologickou katastrofu v historii Brazílie. Provozovatelem obou přehrad je přitom stejná společnost. Jak se ukázalo, další katastrofa je způsobena především tím, že firma zásadním způsobem nedodržuje bezpečnostní předpisy.

Nejedná se přitom jen o přírodní katastrofy, ale o společensko-ekologické zločiny, jejichž pachatelé by měli být hnáni k odpovědnosti. Právě otázkou vymahatelnosti práva v této oblasti se zabývá jezuitská organizace Spravedlnost v těžebním průmyslu (Justice in Mining). Její představitelé vyjádřili svou účast rodinám obětí. Organizace se věnuje negativním environmentálním a společenským dopadům těžby přírodních zdrojů a ochraně místních komunit zasažených těžbou nerostného bohatství.

Jezuité se tak přidali k dalším církevním a ekologickým organizacím, které požadují náhradu škod postiženým, plnou obnovu životního prostředí v okolí přehrady a řádné prošetření trestních činů.


-jk-

Zdroj: Justice in Mining

Redakce Jesuit.cz

Copyright © 2003-2019 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.