5.9.2019
Naléhavý úmysl s komentářem národního ředitele Apoštolátu modlitby P. Pavla Ambrose
Modleme se za bohaté plody pastorační cesty papeže Františka do Afriky a za požehnání pro nově jmenované kardinály.
Mosambik, Madagaskar a Mauricius jsou tři africké země, které papež v těchto dnech navštěvuje. Před odjezdem poprosil o naléhavou modlitbu za duchovní plody této jeho apoštolské cesty. Kardinál státní sekretář Pietro Parolin upozornil na tři záměry, které papež s touto cestou spojuje: mírové soužití na kontinentu, který je zmítán válečnými konflikty, péče o životní prostředí, které je v Africe ničeno nadnárodními firmami, a prohlubování kultury setkávání. V Mozambiku je téměř 8 milionů katolíků (30% obyvatelstva). Tato bývalá portugalská kolonie má v současnosti 12 diecézí, 343 farností, 682 kněží a 599 seminaristů. V zemi působí i 451 řeholníků. Hlavou církve je arcibiskup Claudio Dalla Zuanna, který podobně jako papež František pochází z Argentiny a jeho rodiče byli Italové.
Počet katolíků na Madagaskaru je podobný: tvoří 27% celkového počtu obyvatelstva. Arcibiskup Armand Gaétan Razafindratandra sídlí v hlavním městě Antananarivo, které známe rovněž jako Tananarive (Město tisíců). Je zemí plnou mladistvého kypění, před níž stojí mnoho úkolů. První výzvu představuje situace mládeže, jde totiž o zemi, která musí nabídnout příležitosti k růstu a budoucnosti pro mnoho mladých. Druhou výzvou je chudoba, překonání hlubokých rozdílů mezi nemnoha majetnými a naprostou většinou obyvatel v situaci nouze.
Ostrov Mauricius je historickou křižovatkou národů. Má 1,2 miliony obyvatel. Polovina tamního obyvatelstva vyznává hinduismus, na druhém místě jsou katolíci a necelá pětina se hlásí k islámu. Tuto bývalou anglickou kolonii proslavily nejznámější známky světa: Červený a Modrý mauricius. Papež ve svém video poselství obyvatelům tohoto ostrova uprostřed Indického oceánu vzkázal: „Bude mi radostí hlásat evangelium uprostřed vašeho lidu, který se vyznačuje tím, že byl zformován setkáním různých etnik, a těší se proto velkým bohatstvím různých kulturních a také náboženských tradic. Katolická církev je již od počátku poslána ke všem národům a mluví všemi světovými jazyky. Avšak jazykem evangelia, jak víte, je láska.“
Mezi nově jmenovanými kardinály se nachází také česká stopa. Jezuita P. Michael Czerny SJ, podsekretář oddělení pro migranty na Úřadu pro integrální lidský rozvoj, se narodil v roce 1946 v Brně. Jako dvouletý chlapec emigroval spolu s rodiči do Kanady. Rozhovor s ním lze nalézt na v bulletinu Jezuité č. 4/1995, v němž vzpomíná i na své české kořeny.
Více informací o Apoštolátu modlitby naleznete ZDE.
Pavel Ambros
Copyright © 2003-2024 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.