Chorvatská mládež v projektu „72 hodin bez kompromisu“

11.11.2020 

Chorvatsko. Letošní ročník projektu „72 hodin bez kompromisu“ vyzýval mladé lidi ke změně. Tento mezinárodní dobrovolnický projekt pro mládež podporuje solidaritu, místní společenství, kreativitu a dobrovolnictví. Projekt probíhal od 16. do 18. října v patnácti chorvatských městech a obcích. V Záhřebu začal 15. října večerní mší svatou, kterou celebroval P. Tomislav Špiranec SJ v kostele Neposkvrněného Srdce Panny Marie v obci Jordanovac.


V homilii povzbudil P. Špiranec mladé lidi myšlenkou, že nejen budou uspokojovat aktuální materiální potřeby mnoha lidí, ale také budou dělat mnoho věcí, které nejsou vidět: přinášet radost osamělým; důstojnost těm, kteří se cítí bezcenní; pokoj těm, kdo jsou neklidní; a rozhovor těm, kterým nikdo nenaslouchá. „To je, jedním slovem, láska,“ uzavřel P. Špiranec.

Po obdržení úkolů více než dva tisíce mladých lidí po celém Chorvatsku bezpodmínečně nabídlo v následujících dvou dnech svůj talent, síly a dovednosti. Cílem bylo přinést pozitivní změnu v konkrétních místních komunitách prostřednictvím více než tří set dobrovolnických aktivit, což je obzvláště významné v této době epidemiologické krize. Cílem projektu je shromáždit mladé lidi, uvědomit si význam dobrovolnictví, naslouchat potřebám ostatních a podílet se na konkrétních změnách. Účastníci se zapojili do úklidu školních dvorů, stavby rampy pro vozíčkáře, vymalování domů a nátěrů laviček, úklidu prostranství a mnoha dalších činností. Díky své solidaritě, přátelství, odhodlání a soucitu mladí dobrovolníci skutečně přinesli pozitivní změnu do místních komunit.

Projekt „72 hodin bez kompromisu“ byl zahájen v Německu roku 1995, kdy se skupina mladých lidí rozhodla najít způsob, jak povzbudit své vrstevníky k dobrovolnické činnosti a bezpodmínečně se věnovat ostatním, zejména těm na okraji společnosti. Od té doby se do projektu zapojily tisíce mladých lidí po celé Evropě a společně pracují na proměně místních komunit prostřednictvím dobrovolnictví. Projekt se realizuje v deseti evropských zemích - Německu, Rakousku, Švýcarsku, České republice, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině, Itálii a Chorvatsku.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Croatia.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2020 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.