Zemřel P. Ludvík Armbruster SJ

18.12.2021 

Praha. V sobotu 18. prosince zemřel v pražské rezidenci Tovaryšstva Ježíšova, zaopatřen svátostmi, ve věku 93 let P. Ludvík Armbruster SJ. Údaje o pohřbu budou k dispozici později.


Pro tuto chvíli si můžeme připomenout část rozhovoru, který měl při příležitosti svých devadesátých narozenin, kdy byl naposled v Japonsku:

Již je to asi dvacet let, co jste se po dlouholetém působení v japonském Tokiu vrátil do České republiky. Dříve jste jezdil navštěvovat naši zemi, teď zase Japonsko. Jak často tam jezdíte?

Vypadá to jako vyprávění o výletu do Japonska, ale doma jsem v Japonsku. Jsem členem japonské provincie Tovaryšstva. Otázka tedy je, jak často jezdím do Prahy. Když mně bylo sedmdesát let, ozval se český provinciál a napsal provinciálovi do Tokia, zda teď Armbruster dostane sabatický rok. Tehdejší japonský provinciál, pozdější generál Nicolas, řekl „ano“. „V Praze by tě chtěli na rok, posílám tě na dva roky.“ Tady se jezuité po čtyřiceti letech totality dávali dohromady. Neuměli se ani pořádně domluvit s centrálou v Římě anglicky nebo italsky. Dostal jsem tedy misi v Praze na dva roky. Zůstal jsem ještě třetí rok, protože bylo potřeba pokračovat v organizování provincie.

Mezitím nastaly potíže na teologické fakultě v Praze. Arcibiskup vypověděl velkou část učitelů fakulty a hledal náhrady. Pro akreditaci každého oboru v něm musí působit alespoň jeden profesor nebo dva docenti. Arcibiskup si mě všiml a projevil o mě zájem. Při volbě kandidáta na děkana fakulty vybrali mě. Nakonec jsem se tedy nevrátil do Japonska, ale byl dvě tříletá období děkanem. Pak už jsem byl starý, takovému člověku by už provinciál v Japonsku nedal nový úkol. Tady mám ještě v neděli mše svaté, jsem sociem provinciála, píšu dopisy v cizím jazyce. V Japonsku už bych šel mezi seniory.


Foto: Josef Stuchlý.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2022 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.