Nové uspořádání Papežské gregoriánské univerzity

23.5.2024 

Řím. Na slavnost Seslání Ducha Svatého 19. května byl ukončen proces zahájený dopisem papeže Františka v prosinci 2019. Svatý otec požádal Tovaryšstvo Ježíšovo, aby přehodnotilo organizaci tří akademických institucí v Římě, které jsou mu svěřeny: Papežské gregoriánské univerzity, Papežského biblického institutu a Papežského orientálního ústavu. Cílem bylo umožnit biblickému institutu a orientálnímu ústavu efektivněji rozvíjet své specifické poslání.


Od uvedeného data jsou oba ústavy tak úzce propojeny s Papežskou gregoriánskou univerzitou, že společně tvoří jeden právní subjekt a jsou členy jedné akademické jednotky. Aby byly zaručeny žádoucí účinky tohoto spojení, bylo nutné, aby gregoriánská univerzita změnila své vlastní stanovy a provozní strukturu. Nové stanovy byly předloženy Dikasteriu pro kulturu a vzdělávání a jím schváleny.

Jednotná univerzitní struktura bude plnit původní akademické poslání tří papežských institucí. Originalita každé z nich bude zachována, garantována a podporována novým subjektem. Konkrétní dopady strukturálních změn se v jednotlivých sektorech univerzity projeví od začátku příštího akademického roku.

Podpora otce generála

V dopise vyšším představeným ze 17. května vyjádřil otec generál vděčnost za oznámení o dokončení procesu vytvoření jediné univerzity spojením orientálního ústavu, biblického institutu a gregoriánské univerzity. Vysvětluje: „Tento proces sjednocení nyní vstoupil do nové fáze: implementace. V nadcházejících letech bude zapotřebí trvalého úsilí, abychom dosáhli toho, co od nás Svatý otec žádá: ještě lépe fungující provádění tří papežských misí.“

Pokračuje: „Dnes žijeme ve velmi náročném historickém kontextu. Zde v Římě nepochybně dochází k rostoucí internacionalizaci našich institucí a domů. Mezitím církev a Tovaryšstvo Ježíšovo čelí rozsáhlým změnám, o kterých jsem se zmiňoval v loňském dokumentu De Statu Societatis Iesu. V této souvislosti by bylo nezodpovědné zůstat v pohodlném status quo ohledně našich římských děl. Přizpůsobení našich struktur (restrukturalizace), podpora naší akademické kvality, řešení současných didaktických a pedagogických výzev, pečlivé začleňování současného teologického a ekleziologického vývoje do naší výuky – to vše je naprosto nezbytné pro formování nových generací pro službu univerzální církvi kdekoli na světě. Všechny tyto body jsou v naší agendě v Římě a budou tam i v nadcházejících letech.“

Poté, co otec Sosa nastínil potřeby, pokud jde o profesory a studenty pro restrukturalizovanou římskou univerzitu, zakončil své poselství v duchu díkůvzdání a modlitby. „O svátku Letnic slavíme vylití Ducha Svatého na mladou církev, aby všechny její rozmanité kultury a jazyky byly pochopeny a oceněny a křesťané mohli odvážně jít do světa hlásat evangelium. V tento svátek prosím Pána, aby nám požehnal a inspiroval nás v mezinárodních a univerzálních posláních, která nám svěřil Svatý otec, a ve všech posláních, která nám Pán svěřuje ve všech koutech světa.“


Zdroj/Foto: jesuits.global.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2024 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.