Články / Názory Dnes je 20. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Méně je více

Středa, 5.5.2021
Svatý Ignác a internet IV

Pavel Ambros

Tendence jsou zřejmé. Užíváme digitálních prostředků v našem všedním životě stále více. Proč ne. Dlužno zvážit i líc. Virtuální svět nás zaměstnává stále více. Zaneprázdňuje nás natolik, že se ptáme: Co dělat se všemi těmi informacemi, které se nám dostávají v takovém množství a rychlosti, že nevidíme, čím nás infikují? Čím? Roste počet jednotek v přenosu dat, jednotlivostí, které jsou spojeny náhodou a netvoří smysl, který by se nás dotýkal. Nikdo už ani nepředstírá, že dnešní informace bude mít nějaký význam zítra. Jsme stále informováni, ale nic důležitého se vlastně neříká. Je zaklínadlem dnešní doby.

Když přemýšlíme o možnostech dnešních a budoucích digitálních nástrojů, povětšinou vše vyústí do jediného závěru: zda a jak jsou pro nás potřebné a výhodné. Zajímáme se o funkci, ne o to, co je prozatím skryté. Doporučeníhodné je příležitostné vypnutí počítače nebo mobilního telefonu. Vzdálit se na jiné místo z dosahu moci, kterou digitální svět nad námi má, dává našemu životu vůni svátku. Lehkomyslné užívání internetu ve volném čase, tak vzácném, vede k jedinému: promrháme jej. Čas na internetu nejen dává, ale také bere: soustředěnost, schopnost kontemplovat, souvislosti. Kouskuje nás tím, jak se digitalizujeme.

„Čím více si člověk odřekne z přiměřeného, varuje-li se ovšem toho, aby neonemocněl, tím rychleji dosáhne středu, jehož se musí ve svém jídle a pití držet, a sice ze dvou důvodů:
první: poněvadž jestliže si takto pomáhá a nasměrovává se, zakusí mnohdy více vnitřních poznání, útěch a duchovních vnuknutí, které mu ukáží střed pro něho vhodný
druhý: nachází-li se dotyčný v této zdrženlivosti, ne však s tak velkou tělesnou silou a způsobilostí k duchovním cvičením, snadno bude moci posoudit, co se více hodí pro jeho tělesnou výživu.“ (Duchovní cvičení č. 213)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenek
7.6.2021 Umění rozvrhnout čas a zamýšlet se
31.5.2021 Stačí někdy jen málo, abych byl před obrazovkou svobodnější
26.5.2021 Vytvářet osobní prostor mimo internetIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil