Články / Aktuality Dnes je 27. 7. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Socha obrácení svatého Ignáce od belgického sochaře

Pondělí, 24.5.2021
Řím. V souvislosti se začátkem Ignaciánského roku obdržel otec generál Arturo Sosa umělecké dílo od mezinárodně uznávaného sochaře Johana Tahona. Prezentace proběhla 11. května na generální kurii.


Socha se nazývá Metanoia a znázorňuje duchovní zkušenosti svatého Ignáce z Loyoly, zejména jeho obrácení. Johan Tahon objasnil otci Sosovi původ díla následovně: Při kontaktu s jezuity ve Flandrech na něj zapůsobila ignaciánská spiritualita. S vlámským jezuitou Janem Koenotem navštívil ignaciánská místa ve Španělsku, zejména ta, kde svatý Ignác započal svou cestu obrácení. To sochaře inspirovalo, aby světce zachytil v bolesti po zranění nohy, ale také v duchovní zkušenosti, kterou získal v Manrese, kde se nechal přetvářet Duchem Svatým.

Dílo je vyrobeno z pískovce a opatřeno nátěrem, který odolává všem teplotám; může tedy být umístěno uvnitř i venku. V nadcházejícím roce se plánuje vystavit sochu na různých místech v Římě spojených s jezuity, kde je bude moci zhlédnout širší veřejnost. Za zmínku stojí, že v předvečer svého setkání s otcem generálem měl Johan Tahon příležitost představit kopii sochy papeži Františkovi.

Johan Tahon je belgický umělec, narozený v roce 1965. Podle jeho vlastních slov se sochařem nestal, ale vždy jím byl. Říká, že sochařství je jako dýchání. Studoval na akademii výtvarných umění v Gentu. Žije a pracuje v Belgii a Švýcarsku.

Většina jeho děl jsou plastiky z kameniny, méně často z bronzu. Jeho díla vešla ve známost v Belgii, v Nizozemsku a v Německu. Díky své účasti na mezinárodních výstavách je nyní znám i v dalších zemích. Některá jeho díla jsou vystavena na veřejných prostranstvích. Před několika lety zvítězil v soutěži pořádané luteránskou církví v Hannoveru, kdy bylo úkolem vytvořit dílo připomínající vztah mezi kostelem a synagogou v celé historii.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.7.2021 Přiblížilo se blahořečení P. Philippa Jeningena SJ
23.6.2021 Zásady ignaciánské spirituality, které přitahují
14.6.2021 Výstava k jubilejnímu roku Tovaryšstva Ježíšova v Petrohradu
10.6.2021 Poštovní známka k Ignaciánskému roku
8.6.2021 Zrnka ze života, poslání a utrpení Jacqua BerthieuaIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za přátelství ve společnosti
Modleme se, abychom i v okolnostech sociálního, ekonomického a politického napětí nabyli odvahu a odhodlání vést dialog a nabízet přátelství.
Národní úmysl Děkujeme Bohu za mladé lidi a prosíme, aby obdařil jejich srdce novou milostí a aby dobře rozlišovali podstatné kroky ve svém životě. Modleme se také za organizátory, hosty a samotné účastníky Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové.
více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil