Články / Názory Dnes je 27. 7. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Vytvářet osobní prostor mimo internet

Středa, 26.5.2021
Svatý Ignác a internet VI

Pavel Ambros

Kdykoliv přistupujeme k internetu, položme si otázku, jak bohatý, nápaditý a tvořivý je a může být život mimo prostor virtuálního světa. Spočítejme si tu a tam: čas odpojení od internetu (offline) s časem připojení na internet (online). Před každým z nás stojí úkol pečovat o svoji kulturu života. Budeme mít vrch nad online a můžeme mít poslední slovo při vytváření vlastního prostoru offline? Zachovejme si vliv na své hospodaření s časem, abychom zcela neztratili čas, který můžeme věnovat svému vnitřnímu životu. Neudeřila již hodina rozvíjení základních rozměrů duchovního života a digitálního životního stylu pro křesťana důstojného? Zahrňme proto vědomě do svého života okamžiky, v nichž budeme zakoušet své lidství bez počítače nebo jiných technologií komunikace, získávání informací a zábavy. Najděme svůj osobní životní rytmus, kde se střídá práce, zábava i odpočinek. Když věnujeme čas modlitbě, odpočinku v přírodě nebo styku s přáteli či milovanými lidmi, když zakoušíme intimitu setkávání a jednoduchého bytí spolu, zabraňme rušivým prvkům, vypněme tyto technologie. Víme, jak jsou nastaveny? Tak, aby nás probudily k usilovnější pozornosti na vedlejší věci. Strhávají nás k zájmům, které jsou do nich vkládány (vědomě či nevědomě) za účelem zisku. Nemusíme je nechat vyzvánět všude, kde se hneme. Nestojí to za šňupec tabáku v porovnání s tím být sami, s druhými a Bohem! Nebo se jednoduše dostaneme do klepet internetu a on nám stačí kápnout utrejchu do srdce!

„Jindy si může během jídla předsevzít jinou úvahu, buďto ze života svatých nebo z jiného zbožného nazírání nebo o nějaké záležitosti, kterou má vykonat. Neboť tím, že se soustředí na tuto věc, bude pociťovat méně potěšení a méně vychutnávat tělesný pokrm.“ (Duchovní cvičení č. 215)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.7.2021 Kurz duchovního doprovázení 2021–2022
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenek
7.6.2021 Umění rozvrhnout čas a zamýšlet se
31.5.2021 Stačí někdy jen málo, abych byl před obrazovkou svobodnějšíIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za přátelství ve společnosti
Modleme se, abychom i v okolnostech sociálního, ekonomického a politického napětí nabyli odvahu a odhodlání vést dialog a nabízet přátelství.
Národní úmysl Děkujeme Bohu za mladé lidi a prosíme, aby obdařil jejich srdce novou milostí a aby dobře rozlišovali podstatné kroky ve svém životě. Modleme se také za organizátory, hosty a samotné účastníky Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové.
více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil