Články / Názory Dnes je 27. 7. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Stačí někdy jen málo, abych byl před obrazovkou svobodnější

Pondělí, 31.5.2021
Svatý Ignác a internet VII

Pavel Ambros

Jazyk nám utíká před rozumem. O to více naše oči. Snažme se vyhnout bezcílnému surfování po internetu bez jasné představy, kam a proč klikáme. Nedovolme, aby se internet stal pánem času, celodenní či celonoční náplní dne. Když otevřeme vyhledávač nebo e-mail, je důležité mít až hluboce v podvědomí postoj založený na dispozici, kterou jsme si museli namáhavě vybojovat. Odvahu, odvahu je třeba mít, když se ptáme: kam a proč! Bezcílnost v nás je snadným terčem, jak nás mít v područí. Pomáhá si dělat poznámky o nových nápadech a směrech práce, abychom v nich mohli pokračovat později. Kousek papírku mějme vždy připravený, abychom si zapsali to, k čemu se chceme nebo musíme vrátit. K nástrojům sociální komunikace přistupujme podle potřeby, ne podle chuti! Braňme se vůči neustálému automatickému vyrušování, které rozptyluje a odvádí pozornost. Záložky a služba přečíst později jsou dobrými pomocníky. Označování článků pro snadné vyhledávání, upřednostňování, archivaci předchází odbočkám a rozptylování. Nepouštějme se na moře bez vesel. Když je na obrazovce vše bez ladu a skladu, žijeme v prostředí, které vysiluje.

„Ať se varuje toho, aby byla celá jeho pozornost upřena na to, co jí, a aby kvůli chuti v jídle nepospíchal. Ať je spíše pánem nad sebou samým jak ve způsobu jídla, tak i v množství, které sní.“ (Duchovní cvičení č. 216)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.7.2021 Kurz duchovního doprovázení 2021–2022
11.6.2021 Láska jako vášnivé zaujetí Boha pro člověka
11.6.2021 To, co je vevnitř, se nakonec projeví navenek
7.6.2021 Umění rozvrhnout čas a zamýšlet se
26.5.2021 Vytvářet osobní prostor mimo internetIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za přátelství ve společnosti
Modleme se, abychom i v okolnostech sociálního, ekonomického a politického napětí nabyli odvahu a odhodlání vést dialog a nabízet přátelství.
Národní úmysl Děkujeme Bohu za mladé lidi a prosíme, aby obdařil jejich srdce novou milostí a aby dobře rozlišovali podstatné kroky ve svém životě. Modleme se také za organizátory, hosty a samotné účastníky Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové.
více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil