Články / Aktuality Dnes je 27. 11. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Otec Kino, stavitel mostů

Čtvrtek, 19.5.2022
Řím. Skladatel Armando Franceschini a dramatik Mauro Neri se v nové hudební hře „Kino, stavitel mostů“ pokusili objasnit jeden z nejpalčivějších problémů současnosti, totiž drsnou zkušenost latinskoamerických migrantů mířících do Spojených států.


Dne 10. května přijal otec generál Arturo Sosa SJ pozvání generálního postulátora P. Pascuala Cebollady SJ do kostela svatého Ignáce v Římě, aby zhlédl novou inscenaci. Je založena na románu Maura Neriho z roku 2017 „Kino. Nadčasový apoštol mexických migrantů“.

Dílo je to jak divadelní, tak hudební. Nabízí originální pohled nejen na život jezuity Eusebia Francesca Chiniho, nejvíce známého jako „Padre Kino“ (1645–1711), ale také na závažnost jeho svědectví ve staletích následujících po jeho misijní práci, která se uskutečnila na územích, která se dnes nacházejí v severním Mexiku a na jihozápadě Spojených států. Pro Maura Neriho je jedna věc jasná: Otec Eusebio je dnes, tři sta deset let po své smrti v Americe, stále velmi živý. Je především živý v paměti domorodého obyvatelstva mexického státu Sonora a katolíků s domorodými kořeny v americkém státě Arizona. Otec Eusebio je tak živý a přítomný, že miliony lidí stále vzývají ochranu nebes na přímluvu tohoto muže, kterého vždy považovali za svého „svatého“.

Eusebio Chini se narodil v italském Tyrolsku a ve dvaceti letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Z vděčnosti svatému Františku Xaverskému, kterému připisoval uzdravení z těžké nemoci, přidal ke křestnímu jménu jméno František. Jakmile byl vysvěcen, byl poslán jako misionář do části ‚Nového Španělska‘ známé jako ‚Baja California‘ na sever od dnešního Mexika; v té době to bylo území pro Evropany neznámé. Při práci ve státě Sonora nejenže přinesl katolickou víru domorodým obyvatelům, ale také pomohl zlepšit jejich životní podmínky a podpořit hospodářský rozvoj regionu. Padre Kino byl také vědeckým pracovníkem a publikoval práce o astronomii a kartografii.

Nejdůležitější je – a to je zdůrazněno v práci Maura Neriho – otec Chini se zavázal bránit důstojnost sonorských indiánů, zejména tím, že se postavil proti snahám španělské monarchie přimět je pracovat ve stříbrných dolech. Tento postoj vedl k řadě konfliktů, dokonce i s jeho spolupracovníky misionáři.

Libreto „Kino, stavitel mostů“ představuje jezuitský vliv ve třech velmi odlišných obdobích a kontextech. Za prvé, jeho misijní práce s domorodými lidmi na konci sedmnáctého století; za druhé, vliv jeho „přítomnosti“ mezi původními obyvateli Pima v polovině dvacátého století po druhé světové válce; a konečně Kino, který dnes stále chrání strádající a zranitelné středoamerické migranty cestující na sever v naději, že najdou práci. Když riskují své životy při přechodu drsnou Sonorskou pouští, upřímně se modlí ke svému svatému patronu Kinovi, aby jim pomohl dostat se do vytoužené „Ameriky“.

V roce 2020 papež František uznal hrdinské ctnosti Padre Kina, který je již „ctihodným“. Probíhá řízení o jeho blahořečení pod záštitou Tovaryšstva Ježíšova. V tomto procesu úzce spolupracují italská diecéze Trento, mexická arcidiecéze Hermosillo a americká diecéze Tucson.


Zdroj: jesuits.global.
Foto: Museo Padre Eusebio Chini.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.11.2022 Dopis papeže Františka kardinálu Juanu José Omellovi
8.11.2022 Poseďte si se svatým Ignácem
11.8.2022 Nový kostel svatého Ignáce ve Vitebsku
10.8.2022 Jan Filip Jeningen SJ – muž láskyplného setkání
28.7.2022 Maďarský muzikál o životě svatého IgnáceNáš tip

Rozhoduj se jako jezuita

Samuel Prívara, Pavel Banďouch

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se ale chtěli rozhodnout správně. Co to ale vlastně je správné rozhodnutí?…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za děti, které trpí
Modleme se, aby děti, které trpí, především žijící na ulici, oběti válek a sirotci, měly přístup ke vzdělání a mohly znovu zažít srdečnost rodinného prostředí.
Národní úmysl Za návštěvníky hřbitovů
Modleme se za všechny, kdo vzpomínají na své zesnulé, aby se otevřeli víře ve věčný život.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil