Články / Články Dnes je 27. 11. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Články

         A     A     A

Ve skutečnosti je třeba, aby nás někdo hledal

Pátek, 9.9.2022
Impulzy P. Pavla Ambrose SJ k biblickým textům 24. neděle v mezidobí

Pavel Ambros

Každý chápe rozdíl, hledá-li na letišti ve ztrátách a nálezech zbloudilý kufr, nebo když zoufalí rodiče rozhlasem hledají ztracené děvčátko. Nesžírá nás více otázka, co ztrácíme, než koho ztrácíme? Hledání ztraceného stojí na počátku evropské civilizace: Odysseovi je znemožněn návrat domů a stále bloudí a celých deset let trvá, než se obejme se svou ženou Pénelopou. A ani cesta Červené Karkulky k babičce nebyla prosta těžko řešitelných zápletek. Někdy je ve skutečnosti třeba, aby nás někdo hledal. Vyděšení a unavení voláme, aby nás někdo vyslyšel, a konečně si uvědomujeme, že jsme naživu, stejně jako ta ztracená ovce, o které mluví Ježíš. Ale někdy jsme prostě byli zapomenuti a jediné, co můžeme dělat, je čekat, až nás někdo najde, stejně jako tu minci, která je bez viny a také nemá hlas. Ale především se ztrácíme v našich vztazích. Někdy jsme ztraceni, protože jsme se rozhodli odejít, a někdy, i když jsme zůstali, naše srdce bylo jinde. Jsou to vztahy, ke kterým se můžeme vrátit jen my sami. Stejně jako ti dva synové v podobenství. Podobenství, které překvapivě nekončí, ale zůstává otevřené, jako by čekalo na naše rozhodnutí.

Možná jsme odešli ze vztahu, protože jsme se cítili v pasti. Láska je náročná, působí nám nepříjemnosti. Kdo chce vlastnit sám sebe, kdo žije v modlářství vlastního já, nehledá a nepřijímá. Proto se láska od něho vzdaluje. Mladší syn nechce otce: je to vzpurné dítě, které žije v každém z nás a nárokuje si svou vlastní autonomii. Žije v iluzi, že si může užívat lásky bez omezení. Je to současný muž, který chce náklonnost bez závazků. Ale pozná svůj omyl.

Dnešní úryvek evangelia nás učí praktickým krokům k lásce: Láska začíná ještě před projevem lásky: očekává setkání, dívá se do dálky i do blízka, připravuje se darovat druhému důstojnost, nikdy nepřestává hledat a chystat gesta lásky.

Přiznejme si jednu věc: vrátit se do vztahu, když člověk ztratí sám sebe, je ještě těžší, pokud jsme do té doby jen předstírali, že nějak ve vztahu zůstáváme. Jako starší syn měl dojem, že v domě přece zůstává. Nejstarší dítě tolik připomíná způsobné dítě, které často žije v nás. Když nemáme odvahu odejít, hledáme kompromis, zdání, masky. Stejně jako nejstarší bratr jsme lapeni do pasti sebestřednosti. Druhé prostě vynecháme. Ještě jsme do vztahu ani nevstoupili.

Co zabíjí lásku? Starší syn v sobě nosí tolik zloby, že už nedokáže vidět, jak se věci skutečně mají: absolutizujeme, házíme všechno do jednoho pytle. Nejstarší syn připomíná rozzlobeného teenagera, který v nás často žije: je to teenager, který žije jen srovnáváním, který se porovnává, který se poměřuje s ostatními. Rozzlobený a sklíčený nejstarší syn, který v nás přebývá, není schopen oslavit druhého: zdá se, že vše, co je dáno jeho bratrovi, je mu odňato. Nejstarší syn také potřebuje usmíření. Proto pro něj vychází i Otec.

Jak dosáhneme smíření? Jak uzdravit narušené vztahy? Otec staršího syna nepřivolává zpět ke smyslu pro povinnost, nebanalizuje jeho hněv, nežehlí jeho zuřivost a posedlost. Otec se ukazuje jako zranitelný: jestliže mladšímu synovi dal otec šaty, prsten, střevíce a tele, staršímu synovi dává vlastní srdce! Ano, protože usmíření nelze dosáhnout, aniž bychom druhému dali něco cenného ze sebe. Smíření není myšlenka ani pouhé slovo, smíření se uskutečňuje v těle. Dárkem, lépe darem.

Nikdo vás nemůže nutit k návratu. Návrat do vztahu je vždy rozhodnutí, které musíte učinit, vaše rozhodnutí, ve kterém vás nikdo nemůže nahradit. Proto podobenství končí otevřenými dveřmi, abyste se mohli rozhodnout, zda chcete vstoupit, nebo zůstat venku.


Foto: Alena Rousová.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.11.2022 Jaké je pravé očekávání? Neztrácet odvahu a neztrácet sílu v zápasu
25.11.2022 Svatý Ignác – mistr správné míry
18.11.2022 Ježíš se nezaměřuje na to, jak zachránit vlastní život, ale jak zachránit druhé
11.11.2022 Člověk, kterého ani největší zkoušky neodvrátí od jeho záměru
4.11.2022 Žít podle logiky daruNáš tip

Rozhoduj se jako jezuita

Samuel Prívara, Pavel Banďouch

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se ale chtěli rozhodnout správně. Co to ale vlastně je správné rozhodnutí?…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za děti, které trpí
Modleme se, aby děti, které trpí, především žijící na ulici, oběti válek a sirotci, měly přístup ke vzdělání a mohly znovu zažít srdečnost rodinného prostředí.
Národní úmysl Za návštěvníky hřbitovů
Modleme se za všechny, kdo vzpomínají na své zesnulé, aby se otevřeli víře ve věčný život.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil