Články / Aktuality Dnes je 19. 11. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Papež k polským jezuitům: Církev se musí učit duchovně rozlišovat

Středa, 24.8.2016
Řím/Krakov. Jezuitský časopis La Civilità Cattolica vydal ve svém nejnovějším čísle přepis debat ze setkání papeže Františka s polskými jezuity. To se uskutečnilo během apoštolské cesty do Krakova 30. července, v předvečer liturgické památky zakladatele jezuitského řádu sv. Ignáce z Loyoly. Na setkání v sídle představeného jedné ze dvou polských jezuitských provincií na krakovském Malém náměstí bylo přítomno 28 jezuitů. Událost trvala asi 40 minut a papež se vyslovil ke čtyřem tématům: k mládeži, roli jezuitských univerzit, k tomu, jak se on sám stal jezuitou, a k řeholnímu kněžství.


Účastníky pak překvapil, když na závěr ještě přidal poslední téma, na něž nebyl tázán: „Žádám vás, abyste pracovali se seminaristy. Dávejte jim především to, čeho se nám dostalo díky Duchovním cvičením: moudrost rozlišování. Církev dnes potřebuje růst ve schopnosti duchovního rozeznávání.“ Papež František tak upozornil na důležitost formace kněží a varoval před nebezpečím příliš striktních postojů, přísných mezí a kritérií, která neberou v potaz konkrétní situace. „Seminaristé a kněží se potom ocitají v těžkostech, když mají doprovázet mladé i dospělé lidi v jejich životě,“ domnívá se Petrův nástupce.

Seminaristé tak podle papeže nejsou vedeni k vlastní odpovědnosti a tyto postoje je pak vedou k příliš povrchnímu posuzování lidského jednání ve zpovědnici. Kněz musí dnes především mít schopnost rozlišovat situace a doprovázet jednotlivce při jejich poctivém hledání. Církev proto musí růst v rozlišování a nejvíce to potřebují pro svoji službu zejména kněží. „Toto je tedy třeba učit seminaristy a kněze, kterým věřící zpravidla svěřují svoje svědomí. Duchovní vedení sice není charisma výhradně kněžské, je i laické. Ale opakuji: Je zapotřebí učit kněze a pomáhat jim ve světle Duchovních cvičeni osvojit si dynamiku pastoračního rozlišování, které ctí právo, ale dovede jít i dál. Toto je důležitý úkol Tovaryšstva,“ zdůraznil papež.

František pak zmínil slavného německého jezuitu, který se specializoval na církevní dějiny a ignaciánskou spiritualitu. „Mne velice oslovilo myšlení otce Huga Rahnera. Ten přemýšlel jasně a psal jasně. Hugo říkal, že jezuita by měl být mužem nadpřirozeného čichu, to znamená, že by měl být obdařen vnímavostí k tomu, co je božské, a co je ďábelské, pokud jde o události lidského života i dějin.“ Člen jezuitského řádu by proto podle Františkových slov měl být schopen rozlišovat dobré i zlé. Proto Ignác prosí o poznání úmyslů Pána života, i úmyslů „nepřítele lidské přirozenosti“. Tato smělá slova se týkají právě rozlišování. „Je zapotřebí formovat budoucí kněze nikoli ke všeobecným a abstraktním idejím, které jsou jasné a zřetelné, nýbrž k tomuto cíli, aby rozlišovali duchy a mohli lidem v jejich konkrétním životě opravdu pomáhat,“ dodal papež. V životě podle něho není vše černobílé. V životě převažují šedé odstíny, proto je třeba učit druhé rozlišovat.


Celý rozhovor naleznete ZDE.
Zdroj: RaVat

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.11.2017 Milosrdenství v srdci politické angažovanosti
1.7.2017 Papež jmenoval nového prefekta Kongregace pro nauku víry
14.12.2016 Jezuita Michael Czerny podsekretářem Úřadu pro službu integrálnímu rozvoji
31.7.2016 Papež František se v Krakově setkal s polskými jezuity
27.7.2016 Papež navštívil ústředí jezuitského řádu


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Spirituální teologie

Michal Altrichter

Text Spirituální teologie zahrnuje důležitá témata duchovního života a jejich uchopení v každodenním životě. Četné otázky, které vyslovuje současný člověk a které byly důležité i pro předchozí generace, se systematicky vyhodnocují. I když text vyrostl z mnohaleté zkušenosti ve výuce oboru na teologické fakultě, nemá pouze studijní účel. Publikace...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za křesťany v Asii, aby tím, že o evangeliu svědčí slovy a skutky, přispěli k dialogu, míru a vzájemnému pochopení především těch, kteří patří k jiným náboženstvím.
Národní úmysl: Za ochranu před otroctvím lhostejné a sobecké mentality (EG, č. 208).
více »

Nejbližší akce

Velehradská literární pouť


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


Středoevropský Magis 2018


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro členy Matice velehradské


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní obnova pro členy Matice Svatohostýnské a hasiče


Adventní duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Památku bl. Michala Augustina Pro

Památka sv. Jana Berchmanse


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil