Články / Aktuality Dnes je 18. 12. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Aktuality

         A     A     A

Na generální kurii se konalo setkání s tématem usmíření

Středa, 18.12.2024
Řím. Dne 12. prosince se na jezuitské generální kurii v Římě uskutečnilo setkání na téma usmíření. Součástí programu bylo osobní svědectví paní Agnese Moro, dcery bývalého italského premiéra Alda Mora, který byl unesen, držen v zajetí padesát pět dní a nakonec v roce 1978 zabit členy Rudých brigád; a paní Adriany Faranda, bývalé členky této extremistické skupiny. Faranda se připojila k Rudým brigádám ve věku dvaceti čtyř let a byla odsouzena k třiceti letům vězení za účast na Morově únosu a zabití pěti mužů z jeho eskorty.


Setkání bylo součástí formačního programu pro zaměstnance Jezuitské služby uprchlíkům (JRS) se zaměřením na poslání a identitu. Od 9. do 15. prosince se v Nemi nedaleko Říma scházeli účastníci z různých místních a regionálních kanceláří, zejména z těch, které slouží jako kontaktní místa pro poslání a identitu. Kromě nich bylo setkání na kurii otevřeno i dalším účastníkům.

Svým projevem zahájil program P. generál Arturo Sosa SJ. Zdůraznil usmíření jako ústřední prvek všech jezuitských děl, jak je vyjádřeno v dekretu č. 1 „Společníci v poslání smíření a spravedlnosti“, který vydala 36. generální kongregace. Tento dekret podtrhuje závazek Tovaryšstva usmířit se s Bohem, lidstvem a stvořením a staví jej jako klíčový aspekt jezuitské misie a služeb. Mezinárodní ředitel JRS P. Michael Schöpf SJ podtrhl důležitost usmíření v poslání JRS a význam svědectví od jednotlivců, jako jsou paní Moro a paní Faranda. Italský jezuita P. Guido Bertagna SJ poskytl kontext setkání a popsal cestu sbližování obětí teroristických útoků a bývalých členů ozbrojených skupin.

Datum 12. prosince má zvláštní význam, protože je počátkem období teroru, které začalo bombovým útokem v roce 1969 na milánském náměstí Piazza Fontana a pokračovalo přes polovinu osmdesátých let dvacátého století, dokonce až do počátku jednadvacátého století. Toto období zaznamenalo 428 úmrtí a více než 1 400 zranění. V souvislosti s ozbrojeným bojem bylo vyšetřováno kolem dvaceti tisíc lidí, 4 200 bylo uvězněno za zločiny související s ozbrojenými skupinami nebo podvratnými spolky a stovky dostaly doživotí.

V letech 2000 až 2008 položila soukromá důvěrná setkání mezi oběťmi a bývalými členy ozbrojených skupin základy pro usmíření. Tento proces se v roce 2015 vyvinul ve veřejné iniciativy, obnovy a vytvoření „Knihy setkání“. Dnes toto hnutí pokračuje komunitními kruhy, prezentacemi knih a spoluprací s podobnými iniciativami v celé Evropě.

Paní Moro hovořila o hluboké bolesti a traumatu, které zažila po únosu a vraždě svého otce. Sdílela své potíže s přijetím pozvání otce Bertagny, aby se připojila ke skupině pro usmíření, což znamenalo vstoupit na neprozkoumané emocionální území a čelit kritice ze strany rodiny a přátel. Přesto cítila hlubokou potřebu spravedlnosti, která překračuje rámec trestů odnětí svobody, potřebu sdílet svou bolest, která v průběhu let jen sílila.

Paní Faranda se také podělila o to, jak jí setkání s paní Moro přineslo velké uzdravení. Postupem času jejich porozumění a přátelství ukazovalo, jak se sblížily, přestože zpočátku patřily ke skupinám, které se od sebe navzájem odtahovaly. Pro obě byl nejtěžší začátek, tedy najít odvahu zahájit dialog. Vyskytly se i krizové momenty, kdy silné emoce vyžadovaly kvalifikované doprovázení jednání. Konečným výsledkem však bylo osvobození a usmíření.

Ředitel Centra Astalli, což je italská pobočka JRS, P. Camillo Ripamonti uvažoval o důležitosti usmíření ve své práci s násilně vysídlenými lidmi. Zdůraznil potřebu prostoru, kde může docházet k hlubokému naslouchání a setkávání, jakých dosáhly paní Moro a paní Faranda. Tyto prostory potvrzují sdílenou lidskost a protiřečí názorům, které stále častěji zobrazují migranty a uprchlíky jako hrozbu.

Akce byla zakončena setkáním s otázkami a odpověďmi, po němž následovaly závěrečné poznámky organizátora setkání JRS v Nemi P. Elíase Lópeze-Péreze. Nabídl poselství naděje a připomněl účastníkům, že usmíření je vždy možné, zvláště když myslíme na naše děti a svět, v jakém stavu je chceme zanechat.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
12.12.2024 Komise pro roli žen v Tovaryšstvu Ježíšově
14.11.2024 Návštěva generálního představeného jezuitů Artura Sosy SJ na Ukrajině
24.10.2024 Návštěva kardinála Czerneho v Damašku
30.9.2024 Otec generál zavítal do Paray-le-Monial
26.9.2024 Pomocným biskupem v Rusku se stává P. Stephan Lipke SJ



Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za poutníky naděje
Modleme se, aby nás nadcházející jubilejní rok posílil ve víře, pomohl nám rozpoznat uprostřed našich životů vzkříšeného Krista a proměnil nás v poutníky křesťanské naděje.

Národní úmysl
Za osamělé
Modleme se za ty, kdo jsou sami, aby prožili Boží blízkost a požehnání.

více »

Nejbližší akce

Vendelín Javorka: Misia nekončí


více »

Nejbližší duchovní akce

Seminář o vnitřním uzdravení


Kněžské exercicie


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka sv. Petra Kanisia


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil