Rozhovory |
A A A
|
Tvorba je námaha, stálá a systematickáPondělí, 2.4.2012 Rozhovor s oceněným grafikem Jiřím Lindovským
Jan Regner Když s ním mluvíte o umění, váží každé slovo. Lehkovážné blábolení mu není vlastní. Profesor Lindovský, který v poslední době spolupracuje i s nakladatelstvím Refugium, učí ve svém ateliéru na AVU své studenty, jak využít klasické grafické techniky v současné tvorbě.
Vyhrál jste cenu Vladimíra Boudníka. Co pro vás toto ocenění znamená?
Je to příjemné, potěší to, povzbudí, to určitě, ale je to za něco, co bylo. V čase přede mnou, od tohoto roku dopředu, žádnou cenu už nemám. Těší mě, že aktivity z doby, kdy se nic z našeho úsilí nezaznamenávalo televizí, rozhlasem, časopisy, novinami, atd., nezůstaly úplně zapomenuty a nějakým způsobem žijí v povědomí odborné veřejnosti. Je to hřejivé.
Čím vás tvorba obohacuje?
Udržuje duši aktivní a svobodnou. Tvorba není způsob relaxace. Je to celoživotní, každodenní práce. Pokud se promění v odpočinek, jste amatérský kutil, pokud ve spokojené opakování téhož, jste kýčař. Tvorba je námaha, stálá a systematická, bez nároků na cokoliv. Z mého pohledu je to ale nejpřirozenější způsob života, včetně pravidelného střídání spokojenosti a beznaděje.
Vedete ateliér grafiky Akademie výtvarných umění v Praze, který se zaměřuje na klasické grafické techniky a jejich využití v současné tvorbě. Jak se vám daří propojovat věci tradiční s moderními a co vám přináší práce se studenty?
Nové a tradiční je v pevném klubku a snadno se proměňuje jedno v druhé. Ve vlastní práci i ve škole to zažívám pravidelně. Než stihnete vyslovit: „Toto je nové,“ už je to obvyklé. A opačně, tradiční postupy, nebo výuka, zapomenuté principy atd. se ve změněných vztazích a proporcích vyjeví jako naprosto aktuální. Kalhoty také mají „tradičně“ dvě nohavice a kupodivu stále „aktuálně“ fungují, schody už tisíce let spolehlivě a „objevně“ vedou nahoru i dolů, a to i ty nejnovější, do galerie jdeme na „živého“ Rembrandta a ne na mrtvou minulost. Podstatné je pěstovat citlivost k rozlišování živého, živorodého od navyklého, vyčpělého a mrtvého.
Jak dlouho spolupracujete s olomouckým nakladatelstvím?
Konkrétní spolupráce je od roku 2010. Není to však v pravém smyslu spolu-práce, opravdu spolu pracují členové redakce a pracují výborně, přitom bez „hluku“, a já přispěl několika obrázky. Dělá mi to dobře, protože všechny publikace Refugia charakterizuje, mimo jiné, vysoká kultura výtvarná a grafická. Jsem rád, že tam někde mohu mít i já svůj „otisk palce“.
Na čem teď pracujete?
Dokončuji rozpracované obrazy, toužím splnit všechny závazky školní i mimoškolní a opět po čase chci udělat grafiku.
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za právo na vzdělání uprchlíků
Modleme se, aby pro migranty, uprchlíky a ty, kteří jsou zasaženi válkou, bylo respektováno právo na vzdělání, které je tak důležité pro rozvoj lepšího světa.
Národní úmysl
Za plodné prožití Svatého roku
Modleme se, aby nám Jubilejní rok přinesl prohloubení vztahu s Bohem, novou lásku ke každému člověku a obnovený život z Ducha Svatého.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|